Diecezje
Płock: młodzi z Ruchu „Światło Życie” włączają się w działania pro-life
Diakonia życia, to nowa diakonia, którą tworzy Ruch Światło-Życie diecezji płockiej. Jej powstanie jest owocem prac II Synodu Młodych, podczas którego młodzież postulowała, że chce uczestniczyć w działaniach związanych z promocją życia.
Dofinansowanie modernizacji sakralnych zabytków Wiślicy
Projekt modernizacji, zakładający m.in. wykonanie prac w podziemiach bazyliki kolegiackiej, w rejonie bazyliki i dzwonnicy i rozbudowę pawilonu archeologicznego, to poważna inwestycja, którą zdecydował się dofinansować zarząd województwa świętokrzyskiego, a brakującą kwotę dołoży także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poznań: opublikowano źródła do dziejów Wydziału Teologicznego
Ks. prof. Paweł Wygralak przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu „Źródła do dziejów Wydziału Teologicznego w Poznaniu”. To najnowsza publikacja wydziałowego wydawnictwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Bp Dec do kapłanów: ewangelizujmy nie tylko słowem, ale całym naszym życiem
– Nowy rok szkolny i katechetyczny to czas nowego zasiewu Bożego słowa, nowy etap edukacji w wartościach ewangelicznych młodego pokolenia. Zrzućmy z siebie szatę obojętności i przeciętności. Świat czeka na oddanych Apostołów, na szaleńców Bożego Słowa. Ewangelizujmy jednak nie tylko słowem, ale całym naszym życiem. Niech nam nie zabraknie Bożego paliwa; którym jest światło i moc Bożego Ducha, z Pisma Świętego, z codziennej Eucharystii i z codziennej modlitwy – mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej 30 sierpnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu podczas dnia skupienia dla księży.
Bp Milewski do katechetów: nie możemy schować się w zakrystii
Sikórz, Ciechanów i Pułtusk – w tych miejscowościach w diecezji płockiej odbywają się spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym 2019/2020. Pierwsza grupa katechetów spotkała się 28 sierpnia w Sikorzu koło Płocka. Spotkanie poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego w kościele parafii św. Barbary: – Nie możemy schować się w zakrystii – powiedział do katechetów podczas dorocznego spotkania.
Pożegnanie kierownika Biura Sekretariatu Episkopatu Polski
Dziś miało miejsce uroczyste pożegnanie ks. dr. Dariusza Koniecznego, który od 11 lat pracował w Sekretariacie Episkopatu Polski, najpierw jako zastępca a później jako kierownik Biura SKEP. Mszy św. z tej okazji przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu, a koncelebrował ją wespół z bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz kapłanami pracującymi w Sekretariacie. Ks. Dariusza Koniecznego zastąpi ks. dr Rafał Zaleski.
W pobliżu Wadowic spłonęła kaplica. Możliwe podpalenie
Policjanci poszukują świadków oraz osób, które mogłyby coś wiedzieć na temat pożaru kaplicy na Wzgórzu Miłosierdzia Bożego w Zagórniku w Beskidzie Małym – w okolicach Andrychowa i Wadowic. Obiekt sakralny wraz z wyposażeniem spłonął niemal doszczętnie 28 sierpnia br. Jedną z przyczyn powstania ognia może być celowe podpalenie.
Abp Ryś modlił się w 75. rocznicę likwidacji łódzkiego Getta
– Wszyscy jesteśmy winni pamięć ofiarom zagłady, bo jeśli wtedy nie starczyło ludziom sił, by ich obronić, to dziś trzeba obronić pamięć o nich – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto, które odbyły się na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast.
Płock: parafie zachęcają do tworzenia rodzin zastępczych
Pięć tysięcy ulotek, zachęcających do tworzenia rodzin zastępczych, zostało rozprowadzonych w parafiach dwóch dekanatów płockich i częściowo dekanatu gąbińskiego. Był to efekt współpracy wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej z Ośrodkiem Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Płocku. – To zachęta dla rodzin, aby tworzyły rodziny zastępcze, których bardzo brakuje – mówi ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin.
Bp Tomasik do katechetów: świadek jest najlepszym nauczycielem
Świadek jest najlepszym nauczycielem – powiedział bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. sprawowanej w czasie ogólnodiecezjalnego zjazdu katechetów świeckich i sióstr zakonnych, które odbyło się 29 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.


