Diecezje
W pobliżu Wadowic spłonęła kaplica. Możliwe podpalenie
Policjanci poszukują świadków oraz osób, które mogłyby coś wiedzieć na temat pożaru kaplicy na Wzgórzu Miłosierdzia Bożego w Zagórniku w Beskidzie Małym – w okolicach Andrychowa i Wadowic. Obiekt sakralny wraz z wyposażeniem spłonął niemal doszczętnie 28 sierpnia br. Jedną z przyczyn powstania ognia może być celowe podpalenie.
Abp Ryś modlił się w 75. rocznicę likwidacji łódzkiego Getta
– Wszyscy jesteśmy winni pamięć ofiarom zagłady, bo jeśli wtedy nie starczyło ludziom sił, by ich obronić, to dziś trzeba obronić pamięć o nich – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto, które odbyły się na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast.
Płock: parafie zachęcają do tworzenia rodzin zastępczych
Pięć tysięcy ulotek, zachęcających do tworzenia rodzin zastępczych, zostało rozprowadzonych w parafiach dwóch dekanatów płockich i częściowo dekanatu gąbińskiego. Był to efekt współpracy wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej z Ośrodkiem Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Płocku. – To zachęta dla rodzin, aby tworzyły rodziny zastępcze, których bardzo brakuje – mówi ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin.
Bp Tomasik do katechetów: świadek jest najlepszym nauczycielem
Świadek jest najlepszym nauczycielem – powiedział bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. sprawowanej w czasie ogólnodiecezjalnego zjazdu katechetów świeckich i sióstr zakonnych, które odbyło się 29 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
408. Piesza Pielgrzymka Żywiecka już na Jasnej Górze
Dopełniając tradycji rozpoczętej przez przodków, po raz 408. dotarła na Jasną Górę piesza pielgrzymka z Żywca, wśród pątników były także osoby niepełnosprawne. Kontynuując siedmioletni program o sakramentach, w tym roku pytali „Spotkałeś?”, czyli starali się spotkać Boga tam, gdzie czasem Go trudno ujrzeć – w konfesjonale. Uczyli się, czym jest sakrament pokuty i pojednania. Każdy pielgrzym otrzymał książeczkę o warunkach dobrej spowiedzi i o tym, jak ją właściwie przeżyć.
Ostrowiec Świętokrzyski: blisko 500 dzieci diecezji otrzymało wyprawkę do szkoły
Blisko 500 dzieci z całej diecezji sandomierskiej otrzymało wyprawkę do szkoły w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechu”. Uroczyste przekazanie plecaków odbyło się 29 sierpnia w parafii św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ratowo: warsztaty o roli pszczół w Ostoi św. Antoniego (zapowiedź)
W Ostoi św. Antoniego, działającej przy Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie w diecezji płockiej 1 września odbędą się warsztaty poświęcone roli pszczół. Będzie to swego rodzaju odpowiedź na encyklikę „Laudato si” papieża Franciszka, zachęcającego do troski o środowisko naturalne.
Bp Balcerek: kapłani powinni służyć wiernym
Nie my, księża, jesteśmy najważniejsi, najważniejszy jest Chrystus. Ważniejsi od nas są też ci, do których jesteśmy posłani, by im służyć. Takie stawianie sprawy nie umniejsza naszego kapłaństwa, ukazuje jego głębię – mówił w sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej bp Grzegorz Balcerek.
Warszawa: 1 września kard. Nycz odprawi Mszę św. w intencji pokoju na świecie
Kard. Kazimierz Nycz w niedzielę 1 września o godz. 9.30 w archikatedrze warszawskiej odprawi Mszę św. w intencji pokoju na świecie. Eucharystia będzie też uczczeniem pamięci ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu.
Bp Mazur do katechetów: czasami trzeba iść pod prąd
„Pragnieniem naszym jest, by wszyscy postępowali w sposób godny Boga. Niech wasz przekaz zawsze będzie jasny, klarowny i zgodny z Ewangelią. Miejcie odwagę wypełniać tę misję, do której zostaliście powołani. Czasami trzeba iść pod prąd” – mówił bp Jerzy Mazur do katechetów w ełckiej katedrze, podczas Mszy św. sprawowanej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego. Od 28 do 30 sierpnia trwają tzw. odprawy katechetyczne. Spotkania takie odbyły się już w Piszu, Giżycku, Olecku, Ełku. Kolejne – to odprawa dla katechetów w Suwałkach i Augustowie.


