Diecezje

28 sierpnia 2019 | 17:41

Cieszyn: bp Pindel zaprasza do udziału w uroczystościach ku czci św. Melchiora Grodzieckiego

Z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Melchiora Grodzieckiego, które odbędą się 1 września, ulicami polskiej i czeskiej części Cieszyna przejdzie tego dnia transgraniczna procesja z relikwiami męczennika z XVII wieku. 2019 został ogłoszony w województwie śląskim Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego.

28 sierpnia 2019 | 16:47

Płock: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (zapowiedź)

Eucharystia w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego, wykłady o zagrabionych przez Niemców zabytkach w Muzeum Diecezjalnym oraz rekonstrukcja walk z 1939 r. na osiedlu Radziwie znajdą się w programie wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Obchody potrwają w Płocku od 1 do 18 września.

28 sierpnia 2019 | 14:13

Trwa rekrutacja do krakowskiego seminarium

– Odwagi! Nie bójcie się, kogo Pan Bóg powołuje, temu daje łaskę. – mówi ks. Andrzej Tarasiuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Na nowy rok akademicki przyjętych zostało już trzynastu kandydatów, w tym jedenastu z archidiecezji krakowskiej, a dwóch z diecezji bielsko-żywieckiej. Formację odbywają wspólnie. Rekrutacja potrwa do 17 września.

28 sierpnia 2019 | 13:36

Płock: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży modli się za bp. Liberę

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji płockiej modli się za przebywającego w eremie kamedulskim biskupa Piotra Liberę: – Wyrażamy w ten sposób jedność z naszym biskupem – mówi Małgorzata Roman, przewodnicząca stowarzyszenia.

28 sierpnia 2019 | 13:29

Biskupi polscy i niemieccy wzywają do modlitwy o pokój

80-rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzedzi ogłoszenie wspólnego słowa polskiego i niemieckiego Episkopatu pt: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”, a 1 września w każdej polskiej katedrze biskupi sprawować będą Mszę św. w intencji pokoju oraz za ofiary tej tragicznej wojny – zapowiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP.

28 sierpnia 2019 | 13:01

Biskupi diecezjalni o ochronie dzieci przed seksualizacją i relacjach polsko-ukraińskich

Przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – to niektóre z tematów podejmowanych 27 sierpnia 2019 r. w czasie zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych KEP na Jasnej Górze.

28 sierpnia 2019 | 12:06

Łódź: dziękczynienie za 94. Pieszą Pielgrzymkę Łódzką na Jasną Górę

Jest już tradycją, że w dzień po uroczystości Matki Boskiej Jasnogórskiej, a więc 27 sierpnia, w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, celebrowana jest Msza św. kończącą Pieszą Pielgrzymkę Łódzką. W tym roku odbyła się ona już po raz 94., a jej hasło brzmiało: „Stworzycielu Duchu Przyjdź!”. Liturgii przewodniczył ks. Łukasz Tarnawski, kierownik pielgrzymki, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli księża przewodnicy poszczególnych grup oraz klerycy.

28 sierpnia 2019 | 12:05

Bp Kaleta do katechetów: wielu robi wiele, by zagłuszyć Boże słowa

Wielu jest takich, którzy robią wiele, by zagłuszyć Boże słowa – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kieleckiej bazylice, podczas Mszy św. dla katechetów diecezji kieleckiej, sprawowanej z okazji inauguracji nowego roku szkolnego. Swoje rozważania biskup poświęcił misji głoszenia Bożego Słowa, co jest przywilejem i zadaniem katechetów.

28 sierpnia 2019 | 05:00

Wsparcie z Kamerunu dla abp. Jędraszewskiego

Podziwiam wiarę i odważną homilię Jego Ekscelencji, nazywającą po imieniu „tęczowe manifestacje”, które deprawują naród polski, chcąc zmienić i zniszczyć „oblicze ziemi, tej ziemi!” – napisał w liście do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego biskup Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. To kolejne słowa wsparcia i wdzięczności dla metropolity krakowskego za jego niezłomne głoszenie Ewangelii, które napływają z całego świata.

28 sierpnia 2019 | 02:00

Chodzenie po górach to trochę życie w pigułce

Pierwsze doświadczenia wspinaczkowe zdobywał we włoskich Dolomitach. Dziś ma na swoim koncie trzy europejskie czterotysięczniki w Alpach i wspinaczkę na Mont Blanc. Na co dzień jednak zamiast kombinezonu zakłada sutannę i pełni funkcję kanclerza kurii metropolitalnej w Szczecinie. „Chodzenie po górach to trochę życie w pigułce, bo można tam wszystko znaleźć” – mówi ks. dr Sławomir Zyga, który zaliczył m.in. Mönch (4107 m n.p.m.) i Breithorn (4164 m n.p.m.), wspinał się po Mont Blanc i zdobył Mont Blanc du Tacul na wysokości 4248 m n.p.m.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.