Diecezje
Bp Dec: Diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w tęczowe
– Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe. Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czas i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich – mówił bp Ignacy Dec.
Ekumeniczne nabożeństwo niemiecko-polskie w 80. rocznicę napaści na Polskę
W związku z,80. rocznicą napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku planowane jest w Warszawie 31 sierpnia niemiecko-polskie nabożeństwo ekumeniczne. Podczas uroczystości w ewangelickim kościele Trójcy Świętej w Warszawie przemówią także świadkowie tamtego czasu, poinformował 8 sierpnia Kościół ewangelicki w Niemczech (EKD).
Konkurs Caritas Gdańsk: wygraj „Indeks LSO”
Caritas Archidiecezji Gdańskiej organizuje konkurs, którego celem jest promocja środowiska liturgicznego. Mogą wziąć w nim udział lektorzy gdańskiej archidiecezji, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu maturalnego i ubiegają się o indeks uczelni wyższej. Patronat nad wydarzeniem objął ks. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie do 6 września […]
Msza św. za ludzi telewizji
Krakowska wspólnota sióstr klarysek zaprasza pracowników wszystkich stacji telewizyjnych na Mszę św. w niedzielę 11 sierpnia o godz. 17.00 do kościoła pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie. Tego dnia przypada bowiem uroczystość św. Klary, patronki telewizji. Po liturgii będzie możliwość uczczenie relikwii Świętej.
Bp Miziński spotkał się z pielgrzymami
Krzyż to szczególny znak Bożej miłości i mądrości, z którego trzeba nam czerpać mądrość i światło, by pokonywać m.in. współczesne ataki na naszą wiarę i wspólnotę Kościoła – mówił bp Artur Miziński 8 sierpnia na Świętym Krzyżu do pątników 41. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Najstarsza 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska i 28. Diecezji Kaliskiej wyruszyła na Jasną Górę
Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Marcina Szymczaka, wikariusza parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim.
Pogrzeb ks. Kazimierza Orzechowskiego
Ze wzruszeniem i łzami wspominały śp. ks. Kazimierza Orzechowskiego jego duchowe dzieci – uczestnicy Mszy pogrzebowej, która odbyła się dziś w południe w warszawskim kościele sióstr wizytek przy Krakowskiem Przedmieściu. Dziękowali za pomoc w powrocie do Boga po wielu latach nieobecności w Kościele, za ocalone kapłaństwo, za przyjaźń, duchowe prowadzenie, ukazywanie piękna słowa i języka. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii ciało zmarłego kapłana, aktora i znanego duszpasterza środowiska artystycznego w Polsce, złożone zostało na cmentarzu w Skolimowie.
O jakiej „tęczowej zarazie” mówił abp Jędraszewski?
Nie wzywałem do walki i nienawiści wobec ludzi. Tego rodzaju stwierdzenia są nieuczciwe intelektualne – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas rozmowy z o. Dariuszem Drążkiem w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do stawianych mu zarzutów.
Góra św. Anny: pielgrzymi z Płocka modlili się za biskupów i kapłanów
Modlitwa za kapłanów był głównym tematem trzeciego dnia pielgrzymowania pątników z diecezji płockiej na Jasną Górę: – Bardzo potrzebujemy waszego duchowego wsparcia – zwrócił się do pielgrzymów bp Mirosław Milewski, który przewodniczył Mszy św. w Górze św. Anny. Koncelebrowali ją księża neoprezbiterzy diecezji płockiej. W pielgrzymce do Częstochowy wędruje około 1300 osób.
Ruszyła konserwacja cudownego krucyfiksu z Kaplicy Baryczków
Ruszyła konserwacja najcenniejszego gotyckiego zabytku stolicy – krucyfiksu z Kaplicy Baryczków w archikatedrze św. Jan chrzciciela. Prace nad przywróceniem blasku cudownej figurze Chrystusa, która jako jedyna ocalała z płonącej w czasie Powstania Warszawskiego świątyni, prowadzi pracownia prof. Marii Lubryczyńskiej.


