Diecezje
Gorzów Wlkp.: komunikat duszpasterzy nt. modlitwy przebłagalnej
Gorzowscy duszpasterze apelują do wiernych o modlitwę przebłagalną w przed uroczystością NMP Częstochowskiej, w związku z profanacją Jej obrazu. Wydali w tej sprawie specjalny komunikat, który zostanie odczytany w najbliższe niedziele we wszystkich kościołach dekanatu gorzowskiego.
Diecezja sandomierska pości w intencji powołań kapłańskich
Jutro, we wspomnienie św. diakona Wawrzyńca, w diecezji sandomierskiej będzie miał miejsce dzień postu i modlitwy o powołania kapłańskie. Biskup Krzysztof Nitkieiwcz zachęca księży, siostry zakonne i wiernych świeckich do włączenia się w tę inicjatywę. Do diecezjalnego seminarium do tej pory przyjętych zostało dwóch kandydatów.
Rekolekcje dla ministrantów na motywach „Hobbita”
W Bielsku, Rybniku, Brennej oraz Kalnej udało się zorganizować 23 turnusy rekolekcji dla ministrantów. Wzięło w nich udział 784 chłopców, którym posługiwało 148 animatorów, w tym klerycy śląskiego seminarium. W tym roku tematyka rekolekcji oparta została o motywy obecne w książce J.R.R. Tolkiena „Hobbit”.
Pielgrzymi z Płocka modlili się za biskupów i kapłanów
Modlitwa za kapłanów był głównym tematem trzeciego dnia pielgrzymowania pątników z diecezji płockiej na Jasną Górę: – Bardzo potrzebujemy waszego duchowego wsparcia – zwrócił się do pielgrzymów bp Mirosław Milewski, który przewodniczył Mszy św. na Górze św. Małgorzaty. Koncelebrowali ją księża neoprezbiterzy diecezji płockiej. W pielgrzymce do Częstochowy wędruje około 1300 osób.
Taizé: abp Ryś na tygodniowych rekolekcjach z grupą młodzieży
Od niedzieli 4 sierpnia przebywa wraz z grupą młodzieży w Taizé metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. Pobyt tej grupy trwać będzie do niedzieli, 11 sierpnia.
Tarnobrzeg – Wielowieś: śluby wieczyste sióstr dominikanek
Cztery zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika złożyły 8 sierpnia br. w uroczystość św. Dominika śluby wieczyste. Ceremonia odbyła się w kościele pw. św. Gertrudy i Michała Archanioła w Tarnobrzegu-Wielowsi. Znajduje się tu grób ich założycielki sługi Bożej matki Kolumby Białeckiej.
Kielce: Piesza Pielgrzymka Kielecka osiągnęła półmetek
Piesza Pielgrzymka Kielecka, która wyruszyła z Wiślicy 6 sierpnia, dotarła wczoraj do Kielc. Do około 1500 pielgrzymów wraz z biskupem Janem Piotrowskim, dzisiaj dołączyło kilkuset nowych, którzy już wyruszyli spod kieleckiej katedry, mając jeszcze do przebycia ok. 90 kilometrów. W Kielcach wejściu i obecności pielgrzymki towarzyszyły tradycyjne obchody.
W sumie Piesza Pielgrzymka Kielecka ma do pokonania ok. 210 kilometrów. Na Jasną Górę Pielgrzymi dotrą 13 sierpnia.
Licheń: ewangelizacja w Sanktuarium Matyki Bożej Licheńskiej (zapowiedź)
Ponad 70 osób w najbliższą sobotę, 10 sierpnia, będzie prowadzić ewangelizację w Licheniu, Ślesinie oraz Koninie. Akcję głoszenia Dobrej Nowiny organizuje licheńska wspólnota charyzmatyczna „Ekipa dla Jezusa”.
Wąchock: kolejny etap prac remontowych cysterskiego opactwa
Rozpoczęto remont dachu cysterskiego kościoła w Wąchocku w diecezji radomskiej. W trakcie prac zostanie wymieniona również więźba dachowa. Prace odbywają się dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Piesza Pielgrzymka Świdnicka dotarła na Jasną Górę
Po 10 dniach wędrówki i po przejściu ok 230 km XVI Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej dotarła na Jasną Górę. 9 sierpnia powitano pielgrzymów na Wałach Jasnogórskich. O godz. 9.00 bp Ignacy Dec w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył Mszy św. W tym roku hasłem pielgrzymki były słowa “W mocy Bożego Ducha”.


