Diecezje
Prezydent spotkał się z warszawskimi powstańcami
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z powstańcami. W czasie uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych uczestnikom zrywu, kombatantom oraz osobom zaangażowanym w propagowanie wiedzy o powstaniu warszawskim. W spotkaniu z powstańcami wzięli udział m.in. kard. Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Józef Guzdek.
36. Warmińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Po raz 36. z archidiecezji warmińskiej wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa „W mocy Bożego Ducha”. W pielgrzymce bierze udział około czterystu pątników w czterech grupach. Pielgrzymki mają do przejścia około 500 kilometrów. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia.
„Rokokowa bombonierka” czyli kościół w Ratowie
Wędrując w czasie wakacji po diecezji płockiej, warto zajrzeć do zespołu klasztornego w Ratowie koło Mławy, gdzie znajduje się słynący łaskami wizerunek św. Antoniego z Padwy. Ale to nie jedyny powód, aby odwiedzić to szczególne miejsce – XVIII-wieczny kościół poklasztorny, ze względu na swe unikatowe walory architektoniczne, nazywany jest przez specjalistów „rokokową bombonierką”.
Rzecznik Archidiecezji Białostockiej komentuje Marsz Równości
„Marsz, który przeszedł przez Białystok 20 lipca niewątpliwie wyzwolił działanie zła i to po dwóch stronach” – wskazuje w przesłanym KAI komentarzu rzecznik prasowy Archidiecezji Białostockiej ks. dr Andrzej Dębski. Duchowny odnosi się do oskarżeń kierowanych wobec Kościoła o prowokowanie agresji względem uczestników Parady Równości.
Dlaczego „Polska pod Krzyżem” nie odbędzie się na Świętym Krzyżu?
O tym, dlaczego wydarzenie „Polska pod Krzyżem” nie odbędzie się 14 września na Świętym Krzyżu, wyjaśnia w oświadczeniu przesłanym redakcji KAI ojciec dr Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiego Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. „Nasze stanowisko podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa pielgrzymów” – podkreśla zakonnik.
Wyruszyła 33. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Blisko 300 pątników wyruszyło z Białegostoku w 33. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przed nimi 14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. W tym roku pielgrzymi wędrować będą pod hasłem „Ku świętości w miłosierdziu Pana”. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Zakończy się 12 sierpnia uroczystą Mszą św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Jutro uroczysta Msza św. w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
W czwartek, 1 sierpnia, przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty. Wieczorem przeddzień rocznicy rozpoczęcia zrywu, biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. na Placu Krasińskich.
Kęty: w środę rozpoczyna się triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli
Trzydniowe uroczystości z okazji odpustu Porcjunkuli rozpoczną się 31 lipca w klasztorze franciszkanów – reformatów w Kętach na Podbeskidziu. Święto organizowane jest nieprzerwanie od ponad 300 lat. Kulminacyjnymi jego momentami będzie Pasterka Maryjna odprawiona o północy z 1 na 2 sierpnia oraz Msza św. odpustowa.
Pielgrzymi wyszli ze Szczecina – przed nimi pół tysiąca kilometrów
Prawie 200 osób jest już na szlaku Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Największa grupa wyruszyła w poniedziałek po mszy św. z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Przewodniczył jej bp Henryk Wejman.
Z Warszawy na Jasną Górę – największe pielgrzymki gotowe do drogi
W przyszłym tygodniu wyruszą z Warszawy na Jasną Górę największe piesze pielgrzymki: paulińska i akademicka. Od tego roku ich uczestnicy mogą zgłaszać się również przez internet. Będą też nowe grupy, nowi przewodnicy oraz pielgrzymi z zagranicy. Pątnikom w drodze będą jak co roku towarzyszyć pielgrzymi duchowi.


