Diecezje
Ponad 120 dzieci z Ukrainy i Białorusi spędzi wakacje z Caritas na terenie diecezji sandomierskiej
Ponad 120 dzieci z Ukrainy i Białorusi spędzi wakacje w ośrodkach Caritas na terenie diecezji sandomierskiej. W pierwszym turnusie wzięły udział dzieci i młodzi z Żółkwi. Na kolejne turnusy przyjadą dzieci z Zaporoża oraz z Białorusi.
Zaczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi
W czwartek 11 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ruszyła szósta już edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Te największe tego rodzaju warsztaty na świecie zakończą się 18 bm. Przez tydzień około dwustu osób z Polski i kilkunastu innych krajów (m.in. z byłego ZSRR, Niemiec, Szwecji, Austrii i innych krajów zachodnich) będzie uczyło się wszelkich umiejętności potrzebnych do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jak również sprawowania innych sakramentów, podstaw Triduum Paschalnego i kalendarza liturgicznego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych.
Kongo: pomnik kard. Biayendy dotarł z Polski do Brazzaville
Pomnik kard. Émile’a Biayendy dotarł z Polski do stolicy Republiki Konga. Stanie on w Brazzaville na wzgórzu noszącym imię zamordowanego w 1977 r. arcybiskupa tego miasta – w miejscu jego męczeńskiej śmierci w czasie zamieszek plemiennych.
Warszawa: modlitwa międzyreligijna w intencji ofiar rzezi wołyńskiej
Na stołecznym Skwerze Wołyńskim, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, odbyła się centralna uroczystość 76. rocznicy „krwawej niedzieli na Kresach Wschodnich”. 11 lipca 1943 r. sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i innych organizacji nacjonalistycznych dokonały skoordynowanego ataku na 99 miejscowości dokonując masowych zbrodni na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. W trakcie uroczystości odczytany został apel pamięci i odmówione zostały modlitwy międzyreligijne.
Przemyśl: uroczystości upamiętniające 76. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu
Dziś przypada 76. rocznica tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, która rozpoczęła ataki ukraińskich nacjonalistów na Polaków. Ofiary upamiętniono również w Przemyślu. – Ta pamięć nie tyle powinna pobudzać nas do odwetu, ale proszenia o Boże miłosierdzie – powiedział KAI duszpasterz kresowian ks. Stanisław Czenczek.
Kilka milionów Polaków na pielgrzymich szlakach
Fenomenowi polskiego ruchu pielgrzymkowego #PolskaPielgrzymuje poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, w której uczestniczył m.in. bp Artur Miziński, sekretarz KEP. „Około 7 mln Polaków rocznie odwiedza miejsca kultu, co procentowo daje także dobry rezultat, bo 32 procent Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu swojego życia uczestniczyło w pielgrzymce, w różnej formie, do różnych miejsc” – powiedział bp Miziński.
Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych
Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.
Msza św. w 76. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu
Ks. ppłk Mirosław Biernacki, kapelan środowisk 27 Dywizji Piechoty AK, przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Dziś obchodzimy 76. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej złożone zostały kwiaty. Od 2016 r. dzień 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Seminarium 35+ przeniesiono z Krakowa do Łodzi
Po pięciu latach istnienia Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń zwane Seminarium 35+ przenosi się z Krakowa do Łodzi. Jest to wspólna decyzja odpowiedzialnych za seminarium – Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Funkcję pełniącego obowiązki rektora objął ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.
Ks. Krzysztof Grzywocz zostanie upamiętniony na Wiktorówkach
Tablica upamiętniająca ks. Krzysztofa Grzywocza, wykładowcy uniwersyteckiego, kapłana diecezji opolskiej i alpinisty, który zaginął w sierpniu 2017 w szwajcarskich Alpach, zostanie poświęcona w poniedziałek 15 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.


