Diecezje
VIII Festiwal Chóralny Rogozino Cantat
W Rogozinie koło Płocka po raz ósmy odbył się Festiwal Chóralny Rogozino Cantat, z udziałem chórów z diecezji płockiej. Grand Prix festiwalu zdobył chór Arce Cantores z Gostynina. To ważne w diecezji muzyczne wydarzenie cieszy się uznaniem w środowisku chóralnym, ze względu dobry poziom artystyczny śpiewających zespołów, profesjonalne jury i szczególną atmosferę, jaka towarzyszy konkursowi.
Najnowsza książka bp. Pikusa dostępna online
Zmartwychwstał Pan prawdziwie – to motto biskupiego posługiwania oraz tytuł najnowszej książki bp. prof. Tadeusza Pikusa. W publikacji zawarte są wszystkie listy pasterskie z pięcioletniej posługi biskupa diecezji drohiczyńskiej. Publikację w całości można pobrać w pdf. skierował do diecezjan 30 listów pasterskich. Listy były pisane zarówno o z okazji głównych świąt kościelnych, jak również w związku […]
Najstarsza szkoła w Polsce otwiera swoje podwoje dla turystów
Płockie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, potocznie nazywane „Małachowianką”, jest najstarszą szkołą w Polsce, działającą nieprzerwanie od 1180 roku. Do dziś zachowało się pochodzące z XIII w. skrzydło szkoły z XV-wieczną gotycką wieżą, w której znajduje się obserwatorium astronomiczne. Najstarsze części szkoły chętnie zwiedzają płocczanie i turyści, licznie odwiedzający Płock w okresie wakacji.
Msza św. dziękczynna za posługę bp. Tadeusza Pikusa
Bp Tadeusz Pikus przewodniczył dziś w katedrze w Drohiczynie Mszy św. dziękczynnej za pięcioletnią posługę pasterską w diecezji drohiczyńskiej. Papież Franciszek Franciszek przyjął prośbę bp. Pikusa o wcześniejsze przejście na emeryturę ze względów zdrowotnych. Jego następcą mianował bp. Piotra Sawczuka.
Pielgrzymka rolników dotarła na Jasną Górę
Dziękowali za chleb i prosili, by go nigdy nie zabrakło. Jedyna piesza pielgrzymka organizowana po raz 36. przez duszpasterstwo rolników dotarła dziś na Jasną Górę z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pątnicy w ciągu 11 dni przemierzyli ponad 350 km i modlili się przede wszystkim za polską wieś. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „O Polskę od zbóż złotą”.
Chmielnik: wernisaż fotografii „Chasydzi” w synagodze
Kilkadziesiąt fotografii chasydów autorstwa Joanny Sidorowicz – artystki z Częstochowy, można od dzisiaj oglądać na babińcu „Świętokrzyskiego Sztetla” czyli w dawnej chmielnickiej synagodze. Wernisaż odbył się z udziałem artystki oraz gości z różnych stron Polski, m.in. z Gliwic, Będzina, Nowego Sącza, Tarnowa, czy Kielc.
Przedborów: kaliska Caritas zorganizowała wypoczynek dla 170 dzieci
Caritas Diecezji Kaliskiej w ramach „Wakacyjnej Akcji Caritas 2019” zorganizowała wypoczynek letni dla 170 dzieci z terenu diecezji kaliskiej. Wakacyjny wypoczynek realizowany jest w formie 10-dniowego turnusu. W piątek wypoczywających w Przedborowie odwiedził biskup kaliski Edward Janiak.
Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów: potrzebna modlitwa i wsparcie finansowe
Już w poniedziałek, 15 lipca, rozpocznie się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019”. W ostatniej chwili pojawiły się problemy finansowe, ponieważ wycofał się jeden ze sponsorów akcji. Poinformował o tym dzisiaj koordynator wydarzenia ks. Mateusz Rutkowski, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej.
Taizé: młodzież z Wrocławia zaprasza na spotkanie europejskie
Do ważnych tematów pojawiających się podczas tego lata w Taizé należą przygotowania do kolejnego, 42. Europejskiego Spotkania Młodych, które w tym roku, po Bożym Narodzeniu, będzie gościł Wrocław.
Archeolodzy ponownie zbadają Wzgórze Lecha
„Ekspedycja Palatium” – pod taką nazwą w lipcu ruszą ponowne badania archeologiczne na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha. Ich celem jest potwierdzenie tezy o lokalizacji w tym miejscu gnieźnieńskiego palatium, czyli głównej siedziby władcy z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.


