Bielsko-żywiecka
Bielski Orszak Trzech Króli – dziękczynieniem za błogosławionych męczenników z Peru
W uroczystość Objawienia Pańskiego po raz piąty ulicami stolicy Podbeskidzia przejdzie Orszak Trzech Króli. Barwny pochód wyruszy po Mszy św. z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w bielskich Aleksandrowicach i dotrze na rynek Starego Miasta. Orszak w Bielsku-Białej będzie dziękczynieniem za wyniesionych na ołtarze 5 grudnia br. męczenników z Peru, wśród których jest pochodzący z podżywieckiej Łękawicy o. Michał Tomaszek.
Żywiec: sylwestrowo-noworoczne kolędowanie „dziadów”
„Dziady”, zwani w Żywcu jukacami, rozpoczną kolędowanie 31 grudnia wieczorem. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych mężczyzn po maratonie kolędniczym weźmie udział w noworocznym nabożeństwie o świcie.
Beskid Mały: noworoczna Msza św. na Groniu Jana Pawła II
Noworoczna Msza św. odbędzie się na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. To jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka.
Leśna: w żywej szopce dzieci adorują Jezusowy żłóbek
Dzieci z parafii Leśnej na Żywiecczyźnie uczestniczyły w święta Bożego Narodzenia w oryginalnym uwielbianiu Jezusowego Żłóbka w miejscowym kościele. To niemal 20-letnia tradycja kultywowana w leśniańskiej parafii.
Bp Greger: Wcielenie Syna Bożego – jeden z najbardziej niezwykłych „pomysłów” Boga
„Jeśli te święta nie rodzą nowych, zdrowych relacji do Kościoła, to znaczy, że niewiele zrozumieliśmy z głębi misterium betlejemskiego wydarzenia”– powiedział bp Piotr Greger, który 25 grudnia sprawował Mszę św. w żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP. Duchowny zauważył, że Wcielenie Syna Bożego to jeden z najbardziej niezwykłych „pomysłów” Boga.
Bp Greger: radość z Bożego Narodzenia to za mało – potrzebna jest zmiana stylu życia
„Dzięki narodzinom Miłości każdego dnia może się dokonywać tajemnica Bożego Narodzenia w naszych sercach” – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył Pasterce w katedrze w Bielsku-Białej. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zaznaczył, że radość z przyjścia na świat Boga nie wystarczy, lecz potrzebna jest osobista zmiana stylu życia.
Nowy Targ: wigilia dla potrzebujących i samotnych
Z udziałem przedstawiciela Zakonu Maltańskiego, władz miasta i duszpasterzy w Nowym Targu 24 grudnia odbyła się już po raz kolejny wigilia dla potrzebujących i samotnych, połączona z nabożeństwem w kościele NSPJ i przejściem przez Bramę Miłosierdzia.
Bp Pindel: Bóg przychodzi na świat w znaku miłosierdzia
„Małe dziecko owinięte w pieluszki, bez ozdób, bez splendoru – to znak, w jaki sposób Bóg panuje nad światem” – podkreślił w homilii bp Roman Pindel, który przewodniczył Pasterce o północy w konkatedrze w Żywcu. Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał za papieżem Franciszkiem, by świąteczne spotkania odbywały się pod znakiem miłosierdzia.
Bielsko-Biała: ekumeniczna wigilia dla ubogich i bezdomnych
Około 300 osób wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, zorganizowanej przez bielskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w byłej fabrycznej stołówce „Apeny” w Bielsku-Białej. W tym największym w diecezji bielsko-żywieckiej bożonarodzeniowym spotkaniu, po raz 25. przy wspólnym stole zasiedli bezdomni, osoby samotne i ubogie, a także duchowni z Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego oraz politycy.
Bp Pindel: w te święta dostrzeżmy miłosierdzie Boga, które nie cofa się przed przyjściem do człowieka
„Dostrzeżmy miłosierdzie Boga, które nie cofa się przed przyjściem do człowieka, nawet wtedy gdy nie ma gościnności i otwarcia na to, co Bóg posyła – podkreślił biskup Roman Pindel w specjalnych życzeniach bożonarodzeniowych przekazanych diecezjanom za pośrednictwem internetu oraz na falach diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”. Hierarcha zaapelował do diecezjan, by stawali się świadkami wiary i starali się naśladować potęgę Boga w okazywaniu dobroci i miłosierdzia innym.


