Bielsko-żywiecka
Żywiec: wystawa o pierwszych polskich misjonarzach – męczennikach – zapowiedź
W niedzielę 20 grudnia w Żywcu przy Zamkowej 4 zostanie otwarta wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich głównie beskidzkich artystów zatytułowana: „Od św. Franciszka do błogosławionych męczenników z Pariacoto”. Jej pierwszoplanowymi bohaterami będą nowi błogosławieni misjonarze – męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.
Sześć Bram Miłosierdzia otwarto w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej
„Miłosierdzie Boga jest siłą pokonującą i uzdrawiającą wszelkie ludzkie słabości” – podkreślił bp Piotr Greger, otwierając w sobotę wieczorem i w niedzielę Bramy Miłosierdzia w pięciu kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Naśladując gest papieża Franciszka, diecezjalny biskup pomocniczy przypomniał, że wejście przez symboliczną Bramę oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, wychodzącego osobiście na spotkanie każdego człowieka.
Bp Greger otworzył Bramę Miłosierdzia w Oświęcimiu
„Odrzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystają one temu, kto jest kochany” – zaapelował bp Piotr Greger, otwierając w sobotę wieczorem 12 grudnia Bramę Miłosierdzia w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. To jedna z sześciu świątyń jubileuszowych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej ustanowionych na mocy dekretu biskupa ordynariusza. Wszystkie te kościoły otrzymały przywilej utworzenia Bramy Miłosierdzia.
Kęty: finał akcji „Szlachetna Paczka”
W wielu miastach w Polsce odbywa się finał „Szlachetnej Paczki”. Akcja od 15 lat gromadzi potrzebujących i ofiarodawców, którzy według otrzymanej wcześniej listy przygotowują świąteczne paczki. W Kętach na Podbeskidziu żywność, odzież, sprzęt AGD i drobne prezenty, zanim trafiły do potrzebujących rodzin, znalazły się w Sali Świętej Rodziny przy parafii NSPJ. Koordynatorka akcji, katechetka z miejscowego technikum, Ilona Kula tłumaczy, że finał przedsięwzięcia to owoc kilkumiesięcznej pracy.
Bielsko-Biała: Caritas rozprowadzi 90 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Ponad 90 tys. świec, spośród trzech milionów w całej Polsce, rozprowadzi w tym roku bielsko-żywiecka Caritas w ramach 22. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – ekumenicznej akcji charytatywnej organizowanej wspólnie z Kościołami protestanckimi i Kościołem prawosławnym. Dzięki przedsięwzięciu liczne dzieci z ubogich rodzin otrzymują co roku dożywianie, wsparcie edukacyjne i letni wypoczynek.
Szczyrk: sportowcy kupują świece luterańskiej Diakonii
Skoczkowie narciarscy, mistrzowie Polski w kombinacji norweskiej Adam Cieślar i Paweł Słowiok, ze swoimi trenerami Mateuszem Wantulokiem i Janem Szturcem wsparli akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zaopatrując się w parafii ewangelickiej w Szczyrku w świece rozprowadzane przez Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Abp Mokrzycki: modlitwa Jana Pawła II była ewangelicznie prosta
„W modlitwie Jana Pawła II uderza jej ewangeliczna prostota” – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki podczas Mszy św. sprawowanej 8 grudnia w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach na Żywiecczyźnie. W dniu, w którym papież zainaugurował Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, metropolita lwowski, wspólnie z kilkutysięczną beskidzką wspólnotą wiernych, przywitał peregrynujące po diecezji bielsko-żywieckiej Znaki Miłosierdzia – kopię łagiewnickiego obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwie świętych: s. Faustyny i Jana Pawła II.
Mieszkańcy Żywca pamiętają o arcyksiężnej Marii Krystynie Habsburg
W 92. rocznicę urodzin i w dniu imienin zmarłej rok temu arcyksiężnej Marii Krystyny Immaculaty Habsburg, w żywieckiej konkatedrze wierni wspominali dziś w osobistych modlitwach niezwykłą przedstawicielkę książęcego rodu. Była ona przyrodnią siostrą dominikanina, zmarłego 5 lata temu w opinii świętości, o. Joachima Badeniego.
Kęty: Jubileusz Miłosierdzia i prześladowania chrześcijan
Do spojrzenia na prawdę o Bożym miłosierdziu w kontekście prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie zachęcał ks. dr Marcin Dąbrowski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który w parafii w Kętach na Podbeskidziu poprowadził specjalne triduum adwentowe przed Jubileuszem Miłosierdzia. Duchowny przypomniał, że wyznawcy Chrystusa, którzy na co dzień doświadczają różnych trudności, okazują miłosierdzie żyjącym obok nich, w tym także prześladowcom.
Strumień: odpust w sanktuarium św. Barbary
W sanktuarium św. Barbary w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim wierni modlili się podczas uroczystości odpustowej z udziałem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego. Znajduje się tu jeden z najstarszych polskich ośrodków kultu patronki górników, flisaków i wędkarzy. Strumieńska parafia obchodzi jednocześnie 520. rocznicę powstania i 225. rocznicę poświęcenia murowanego kościoła.


