Diecezje
Bp Muskus: dom, w którym jest miłość, oprze się kryzysom i pokona wszystkie zagrożenia
Nie wychowamy naszych dzieci na ludzi zdolnych do życia w zgodzie, jeśli wyznacznikiem naszych postaw głównym tematem rozmów będą programy partyjne, a nie nauka Ewangelii – mówił bp Damian Muskus OFM w sanktuarium księży michalitów w Miejscu Piastowym. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam 7 września Mszy św. podczas czuwania fatimskiego.
Przemyśl: 76 osób zostało animatorami Ruchu Apostolstwa Młodzieży
W Przemyślu odbył się w sobotę 35. Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. W trakcie Mszy św. abp Adam Szal udzielił błogosławieństwa 76 osobom, którzy zostali animatorami tej wspólnoty. – Przyznanie się do tego, że mamy taką, a nie inną hierarchię wartości, nieraz jest związane z potrzebą dawania świadectwa i bycia mężnym – mówił metropolita przemyski.
Hala Łabowska: Msza św. za śp. ks. Władysława Gurgacza i Żołnierzy Wyklętych
„Musimy zadbać o wydobywanie i przekazywanie na przyszłość całej prawdy historycznej” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. Na Hali Łabowskiej została wczoraj odprawiona Msza św. za Kapelana Wyklętych i żołnierzy, którym posługiwał. Za kilka dni przypadnie 70. rocznica śmierci ks. Władysława Gurgacza.
Kalisz: Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży „Od Józefa do Karmelu”
Ponad 300 osób pielgrzymowało „Od Józefa do Karmelu”. Organizowana już po raz dziewiąty Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach k. Kalisza zgromadziła rekordową liczbę dzieci i młodzieży wraz ze swymi rodzicami, dziadkami i wychowawcami. Mszy św. w intencji dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
Rzeszów: „Święty Spokój” – Diecezjalny Dzień Młodych
„Święty spokój” – pod takim hasłem 7 września spotkała się młodzież zrzeszona w katolickich ruchach i stowarzyszeniach na Diecezjalnym Dniu Młodych. Spotkanie było okazją do podsumowania wakacyjnych rekolekcji oraz wprowadzenia w systematyczną pracę w ciągu roku.
Święty Krzyż: 300 osób konsekrowanych pielgrzymowało do świętokrzyskich relikwii
Blisko 300 osób konsekrowanych, reprezentujących ponad 40 rodzin zakonnych, wzięło udział w pielgrzymce do relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Odbyła się ona tradycyjnie w drugą sobotę września, w przededniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.
Świeci ponad granicami – 400. rocznica śmierci Męczenników Koszyckich
W słowackich Koszycach, w Katedrze św. Elżbiety, metropolita krakowski Marek Jędraszewski uczestniczył w Eucharystii sprawowanej w 400. rocznicę śmierci św. Melchiora Grodzieckiego, św. Marka Kriża i św. Stefana Pongracza. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Koszyc Bernard Bober. Uroczystość zakończyła Jubileuszowy Rok Świętych Koszyckich Męczenników.
Płock: motocykliści modlili się na zakończenie sezonu
Ok. 2 tys. motocyklistów wzięło udział w Mszy św. podsumowującej tegoroczny sezon motocyklowy w diecezji płockiej. Odprawiono ją na Starym Rynku w Płocku, obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Skoczylas, diecezjalny duszpasterz motocyklistów: – Chcemy odnowić naszą przyjaźń z Jezusem Miłosiernym – zaznaczył w kazaniu.
Lednica Seniora w deszczu, ale z ciepłem w sercach i uśmiechem na ustach
Tradycyjnie w pierwszą sobotę września na Polach Lednickich k. Gniezna modlili się ludzie młodzi duchem i bogaci doświadczeniem. Było to już szesnaste spotkanie w ramach Lednicy Seniora. Podobnie jak w czerwcu apelowi towarzyszyło hasło „Wiesz, że Cię kocham”.
Abp Szal: krwiodawstwo jest szczególnym charyzmatem
Krwiodawstwo jest szczególnym charyzmatem, który polega na tym, że ktoś daje cząstkę samego siebie, by służyć ratowaniu życia i zdrowia swojego bliźniego – mówił abp Adam Szal podczas 18. Podkarpackiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. W czasie wydarzenia metropolita przemyski został odznaczony Medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.


