Diecezje
Diecezja drohiczyńska: dziękczynienie za plony
– Przybywają rolnicy z diecezji drohiczyńskiej do Wyszek, by Panu Bogu podziękować za wszystko, co im dał w tym roku. Za pogodę, zdrowie, plony – powiedział 7 września 2019 r. bp Piotr Sawczuk podczas diecezjalnych dożynek.
Bp Wodarczyk: Świątynia jest znakiem, że Bóg zamieszkuje pomiędzy swoim ludem
O świątyni, jako znaku Boga, który zamieszkuje pomiędzy swoim ludem mówił bp Adam Wodarczyk w Mysłowicach – Ławkach podczas uroczystej Eucharystii z okazji 25 rocznicy istnienia parafii.
Relikwiarz klęcznik z krwią i piuską św. Jana Pawła II w ełckiej katedrze
Diecezjalne Sanktuarium MB Fatimskiej w Ełku wzbogaciło się o nowy relikwiarz św. Jana Pawła II, który ma kształt klęcznika.Wykonany według specjalnego projektu artysty rzeźbiarza pana profesora Wincentego Kućmy relikwiarz ma formę klęcznika wykutego w kamieniu z ornamentem stuły z papieskim herbem. W klęczniku umieszczone zostały relikwie krwi, które od kilku lat są już w katedrze, a także piuska używana przez świętego Papieża.
Zielona Góra: Noc św. Urbana na rozpoczęcie Dni Zielonej Góry
Rozpoczęły się Dni Zielonej Góry. Już po raz dziesiąty towarzyszą im uroczystości ku czci patrona miasta św. Urbana I. 7 września wieczorem była Msza św. w kościele pw. św. Urbana I w intencji mieszkańców miasta, a później radosny korowód do konkatedry.
Abp Gądecki: każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia
– W polskiej konstytucji każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka. Odbieranie takiego prawa dzieciom chorym przynosi hańbę III Rzeczypospolitej – mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Mszy św. z okazji odpustu Narodzenia NMP i 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kotłowskiej.
Abp Skworc do kapłanów: Jesteście potrzebni jak „Boży tlen”
Wspólną modlitwą brewiarzową oraz konferencją nt. Eucharystii wygłoszoną przez bpa Stefana Cichego rozpoczął się Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa w archidiecezji katowickiej. Przewodniczył mu abp Wiktor Skworc, który zwracając się do kapłanów mówił im, że są potrzebni „jak Boży tlen, by człowiek mógł oddychać i żyć”.
Nie szukajmy łatwych rozwiązań czy drogi na skróty
„Nie szukajmy łatwych rozwiązań czy drogi na skróty” – mówił w Bydgoszczy abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci patronki diecezji bydgoskiej Matki Bożej Pięknej Miłości, w czasie których wraz z biskupem ordynariuszem dokonał konsekracji nowego ołtarza.
Nowe dziewice i wdowy konsekrowane w diecezji warszawsko-praskiej
Pokora i miłość bliźniego to fundamenty życia w zjednoczeniu z Bogiem – podkreślił bp Romuald Kamiński. W czasie uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika biskup warszawsko-praski dokonał konsekracji trzech dziewic i błogosławieństwa trzech wdów. Widocznym znakiem ich zaślubin z Chrystusem było nałożenie obrączki i wręczenie Liturgii Godzin. Wdowy natomiast otrzymały z rąk pasterza diecezji krzyż i brewiarz.
Bp Nitkiewicz: każdy z nas powinien stawać się na wzór Maryi domem dla Boga
Każdy z nas powinien stawać się na wzór Maryi domem dla Boga, Jego sanktuarium w którym Bóg będzie wysławiany – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz 7 września w wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – Matki Bożej Siewnej podczas wieczornej Mszy św. sprawowanej w Sulisławicach.
Bp Greger do katechetów: nie komplikujmy prostej ze swej istoty wiary
„Katecheta to człowiek żyjący wiarą” – przypomniał bp Piotr Greger, który w sobotę, 7 września, uczestniczył w inauguracji roku katechetycznego w diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas spotkania po Mszy św. wszyscy katecheci otrzymali różę, jako znak wdzięczności Kościoła za ich pracę.


