Diecezje
Nienawiść do drugiego człowieka jest profanacją obrazu Boga
„Słusznie oburzamy się na profanację świętych obrazów i wizerunków, ale profanacją jest także nienawiść do drugiego człowieka. Wszelkie akty wrogie są również profanacją, bo człowiek jest najświętszym obrazem Boga” – mówił w niedzielę w sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Kard. Dziwisz: wzorem Maryi należy stawiać na pierwszym miejscu Boga i Jego świętą wolę
– Co by nam dzisiaj chciała powiedzieć Maryja? Z pewnością zachęcałaby nas, byśmy – tak jak Ona – na pierwszym miejscu w naszym życiu postawili Boga i Jego świętą wolę. Od Niego przecież wyszliśmy i do Niego wracamy. Bez Niego, bez Boga, wszystko w naszym życiu traci sens. Nie wiemy wtedy, po co żyjemy, dokąd zmierzamy, jaka czeka nas ostateczna przyszłość – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej na Górze Chełmskiej w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Bp Dec: ziemia to pierwszy warsztat pracy
– Stajemy dzisiaj przed Bogiem i chcemy podziękować za to, że mamy chleb, że ziemia w tym roku wydała nowe plony. Zawsze podczas dożynek uświadamiamy sobie, że ziemia jest pierwszym darem Bożym, który otrzymaliśmy. Ziemia jest naszą matką karmicielką. Pamiętajmy, że wzrost daje Bóg, i dlatego chcemy Bogu dziękować za to, że mamy pożywienie. Ziemia to pierwszy nasz skarb i pierwszy warsztat pracy – mówił bp Ignacy Dec.
Abp Wojda do rodzin: rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem
„Rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem, silną miłością, silną wzajemnym poszanowaniem. Rodzina ludzi wzajemnie obdarzających się miłością jest rodziną szczęśliwą i uszczęśliwiającą innych. Takiej rodziny potrzebują dzieci i nasze polskie społeczeństwo, takiej rodziny potrzebuje Kościół i nasz naród!” – mówił w homilii podczas Mszy św. na zakończenie 35 Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin do Krypna abp Tadeusz Wojda.
Bp Lityński: jeśli jesteśmy w bliskości Jezusa i Matki Najświętszej, to jesteśmy na dobrej drodze życiowego powołania
„Jeśli jesteśmy w bliskości Jezusa i Matki Najświętszej, to jesteśmy na dobrej drodze życiowego powołania i życiowych wyborów” – mówił bp Tadeusz Lityński 8 września podczas uroczystej Mszy św. z okazji 70-lecia parafii pw. Narodzenia NMP w Skąpem k. Świebodzina.
Bp Nitkiewicz: potrzeba nam więcej pokory
Potrzeba nam więcej pokory, która przełoży się na szukanie inspiracji i pomocy u Boga – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas maryjnego odpustu i rolniczego dziękczynienia za tegoroczne plony, które odbyły 8 września w Sanktuarium w Janowie Lubelskim.
Koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia
Profanujemy miłość do Matki za każdym razem, gdy godzimy się na traktowanie Ewangelii jako karty przetargowej w rozgrywkach politycznych, jako oręża służącego niszczeniu przeciwników ideowych – mówił bp Damian Muskus OFM w homilii podczas uroczystości koronacyjnych obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Przeworsku. Cudowny wizerunek otoczony jest czcią wiernych od czterystu lat.
Bliscy wspominali ks. Karola Wojtyłę
Stanisław Abrahamowicz i jego syn Jan byli bohaterami kolejnego spotkania z cyklu „Takim go pamiętamy”. Rozmowy z bliskimi ks. Karola Wojtyły organizowane są przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy jego urodzin.
Bp Kaleta: trwa demontowanie prawdy o chrześcijańskiej rodzinie
Trwa na naszych oczach demontowanie prawdy o chrześcijańskiej rodzinie, dzieje się tak od dawna na ekranach telewizorów i komputerów (…), a bitwa o rodzinę to nie tylko bitwa cywilizacyjna, ale i duchowa – mówił bp Andrzej Kaleta w sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach podczas Sumy odpustowej w święto Narodzenia NMP.
Krzeszów: niepełnosprawni u tronu Łaskawej Pani
– Od Maryi chcemy uczyć się wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Ona usprawnia wszystkie nasze niepełnosprawności – powiedział we wstępie do Mszy św. biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas dorocznej pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Krzeszowa.


