Diecezje
W Częstochowie uczczono jubileusze Stanisława Moniuszki i Stanisława Hadyny
W kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w kolejne niedziele sierpnia odbywa się VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”. 11 sierpnia uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać koncertu „Zbłądzić pod strzechy. Moniuszko i Hadyna rocznicowo”, w wykonaniu Piotra Lempy z Zespołem Kameralnym Filharmonii Częstochowskiej z utworami Stanisława Moniuszki i Stanisława Hadyny.
Pielgrzymi z diecezji ełckiej dotarli na Jasną Górę
Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni. W niedzielę, 11 sierpnia, na szczyt jasnogórski, do Matki Bożej Częstochowskiej dotarła XXVII Ełcka Pielgrzymka Piesza. Były chwile wielkich radości, ale też zwątpienia. Przynieśli przed Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze nie tylko bąble na stopach i zdarte buty, ale przede wszystkim swoje intencje. A te są bardzo różne. Od podziękowań za zdaną maturę po prośby o zdrowie i nawrócenie dla bliskich. Pielgrzymów powitał biskup ełcki Jerzy Mazur oraz liczna grupa diecezjan, która dojechała autokarami na wspólną Eucharystię dziękczynną.
Płock: bazylika katedralna przez cały dzień otwarta dla zwiedzających
Katedra w Płocku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to jedna z pięciu najstarszych bazylik w kraju i największa nekropola Piastów mazowieckich na ziemiach polskich. Powstała w XII wieku w mieście, które czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, a więc na przełomie XI i XII wieku, było nie tylko siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju. Zabytkowa świątynia jest przez cały dzień otwarta dla zwiedzających.
Łagiewniki: Zakończyła się pielgrzymka kapłanów i kleryków z archidiecezji gnieźnieńskiej
Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarła 11 sierpnia pielgrzymka kapłanów i kleryków z archidiecezji gnieźnieńskiej. Szli z Jasnej Góry z przebłaganiem za grzech pedofilii niektórych duchownych, z prośbą o świętość księży i nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę
175 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 18. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Abp Skworc na 100-lecie wybuchu powstań śląskich
Abp Wiktor Skworc przewodniczył w katowickiej katedrze uroczystej Eucharystii, podczas której modlono się za poległych podczas I powstania śląskiego. Podkreślił w homilii, że „wszyscy świętej pamięci cierpiący prześladowania dla sprawiedliwości, przekazują nam swoisty testament (…), wzywają do pielęgnowania tego, co polskie, narodowe”.
Msza Ludzi Gór pod szczytem Turbacza
Na Polanie Rusnakowej nieopodal Kaplicy Papieskiej w pobliżu Turbacza w Gorcach w niedzielę 11 sierpnia miała Msza Ludzi Gór. Przybyło na nią kilka tysięcy górali i turystów, byli i tacy, którzy wyjechali konno. Spotkania zainicjował w latach 80. XX wieku ks. prof. Józef Tischner.
Bp Kamiński: Miłość szuka autentycznego dobra drugiego człowieka
Miłość szuka autentycznego dobra drugiego człowieka – podkreślił bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski przewodniczył liturgii w parafii św. Stanisława – Biskupa i Męczennika w Nowych Załubicach. Po liturgii poświęcił nowo wybudowany Ośrodek Stowarzyszenia Wsparcia i Rozwoju Lokalnego DAR. Pomoc w nim znajdą osoby potrzebujące fizykoterapii, zwłaszcza po udarach.
O. Bęza: trzeba zrezygnować z tego, co przeszkadza w drodze do Boga
O tym, że jeśli coś przeszkadza człowiekowi w drodze do Boga, to trzeba z tego zrezygnować, powiedział dziś o. Piotr Bęza CMF, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, w parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Płocku. Przewodniczył tam sumie odpustowej oraz przekazał relikwie św. Antoniego M. Klareta. Podczas Eucharystii profesję zakonną odnowili dwaj zakonnicy z Togi i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Kardynałowie popierają abp. Jędraszewskiego
„Jako prymas Czech, przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich, arcybiskup Pragi i kardynał Kościoła rzymskokatolickiego przyłączam się do deklaracji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wzywam do podobnego kroku przedstawicieli episkopatów Słowacji i Węgier – napisał kard. Dominik Duka OP.


