Diecezje
Tysiące pieszych pielgrzymów dotarło już na Jasną Górę
Świadczyli dumnie, że są Polakami, śpiewem i strojem pokazywali narodową kulturę, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za chorych, o rozwój męskich wspólnot w Kościele i za polską oświatę. Na Jasną Górę przybyły dziś kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Dotarło siedem dużych kompanii.
Lasocin: upamiętniono 75. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej
W Lasocinie k. Łopuszna uczczono 75. rocznicę utworzenia Brygady Świętokrzyskiej, w miejscu, gdzie powstała formacja partyzancka. W ramach powiatowych uroczystości modlono się podczas Mszy św., poświęcono pamiątkową tablicę, śpiewano pieśni patriotyczne i zaprezentowano okolicznościową wystawę.
Obchody męczeństwa św. Maksymiliana – zapowiedź
W środę 14 sierpnia w Harmężach i w Oświęcimiu odbędą się uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w 78. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.
Kielce: zakończył się 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Defilady, modlitwa w kieleckich miejscach pamięci, list prezydenta RP, honorowe medale i odznaczenia, a także integracja kielczan z piechurami – tak wyglądał ostatni dzień 54. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Zakończyły się rekolekcje Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla
Swoim życiem starają się wnosić tam, gdzie żyją i pracują, przesłanie Ewangelii. Mowa o członkach Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, którzy przeżywali swoje rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Kilkudniowe spotkanie zakończyło się uroczystością złożenia ślubów wieczystych przez jedną osobę.
Ponad 1500 pątników Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej dotarło na Jasną Górę
Ponad 1500 pątników 36. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej dotarło 12 sierpnia do tronu Czarnej Madonny. Na jasnogórskich błoniach utrudzonych pątników witali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski oraz członkowie rodzin pielgrzymów.
Kalwaria Zebrzydowska: zainaugurowano uroczystości odpustowe
Kalwaria ma to do siebie, że Kalwarię z daleka widać, ale również Kalwaria ma to do siebie, że z Kalwarii więcej widać. Na Kalwarię prowadzi droga, na Kalwarię prowadzą także dróżki i ścieżki. Te trzy słowa. Droga, dróżka i ścieżka to również rzeczywistość naszego życia – mówił bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, podczas Eucharystii w kalwaryjskiej bazylice na rozpoczęcie odpustu Wniebowzięcia NMP. Msza święta oraz procesja na dróżkach zainaugurowała uroczystości, które w Kalwarii Zebrzydowskiej potrwają przez cały tydzień.
Charytatywny Jarmark św. Jacka
Podczas jarmarku – który odbędzie się od 15 do 18 sierpnia – będzie można odwiedzić stosika handlowe i wziąć udział w warsztatach i grach miejskich o tematyce związanej z patronem Jarmarku. Jarmarkowi towarzyszy nowenna do Świętego Jacka, a w dzień po jej zakończeniu odbędzie się uroczysta Msza Święta z poświęceniem kłosów. Fundusze zebrane podczas Jarmarku zostaną przeznaczone na realizację dziewiątej edycji programu dożywiania dzieci w szkołach, prowadzonego przez grupę Charytatywni Freta.
Proboszcz pieszo pielgrzymuje do swej nowej parafii
Wyruszam pieszo do mojej nowej parafii – do parafii Kurowice. – mówi ze wzruszeniem ks. Maciej Łazarek, dotychczasowy proboszcz jednej z łódzkich parafii. – Można powiedzieć, że idę od Matki Boskiej Fatimskiej do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Maryja zawsze prowadzi do Jezusa. Tak więc idziemy! – dodaje.
Abp Skworc i premier wzięli udział w widowisku na temat I powstania śląskiego
W katowickiej katedrze w niedzielę wieczorem odbyło się widowisko „W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu…” opowiadające dzieje I powstania śląskiego. Wzięli w nim udział m.in. abp Wiktor Skworc oraz Mateusz Morawiecki, premier RP.


