Diecezje
Młodzi Hiszpanie i Łotysze gościli w Ełku i Rajgrodzie
Hiszpanie i Łotysze w minionych dniach odwiedzili Polskę w ramach międzynarodowego programu „Interecclesias”. Gości przyjęły ełckie parafie pw. św. Jana Pawła II i pw. św. Tomasza oraz obóz harcerski w bazie „Orle gniazdo” koło Rajgrodu.
Pińczów: rusza kompleksowy remont renesansowej kaplicy św. Anny
W drugiej połowie lipca ruszają, planowane na trzy lata, prace remontowe w renesansowej kaplicy św. Anny, górującej nad Pińczowem, zbudowanej w warsztacie florentczyka Santiego Gucciego. Kaplica powstała w 1600 roku.
Powstaje Ekumeniczna Szkoła Biblijna
Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która od października rozpoczyna swoją działalność w Łodzi, to wspólny projekt Archidiecezji Łódzkiej oraz łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Informacja o powstaniu szkoły – pierwszej jak dotąd w Polsce – została podana do wiadomości wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej w minioną niedzielę.
Wyruszyła Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza do Wilna
Ponad 700 osób wyruszyło dziś z Suwałk w Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce do Wilna. Wyjście na szlak poprzedziła Msza św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W dziesięciodniową drogę do Ostrej Bramy pątnicy wyruszą już po raz 29., w tym roku pod hasłem „Do Maryi w mocy Bożego Ducha”.
Wspólne medytacje chrześcijan i muzułmanów w intencji pokoju
Spotkanie medytacyjne chrześcijan i muzułmanów w intencji pokoju obędzie się w dniach 15- 21 lipca w klasztorze księży pallotynów na Karczówce w Kielcach. Przewidziane są sesje z udziałem m.in. nauczycieli duchowych obu tradycji: ks. Jana Oleszko SAC, oraz Szajcha Hamida Hasana z Indii.
O. Bashobora w Licheniu
„Bóg dał Ci przywilej bycia katolikiem, raduj się w tym przywileju. Jezus jest Panem, Prawdą i Życiem” – mówił o. John Baptist Bashobora w czasie spotkania otwartego, które odbyło się w sobotę, 13 lipca w licheńskiej bazylice. Około 3 tysiące osób wysłuchało konferencji ugandyjskiego charyzmatyka i modliło się wraz z nim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
Katedra połowa: Msza św. w intencji ofiar w rzezi wołyńskiej
Pamięć o Polakach zamordowanych podczas „krwawej niedzieli” na Wołyniu uczczono w katedrze polowej Mszą św. W Eucharystii uczestniczyli członkowie Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich z Warszawy, którzy po zakończonej Mszy św. udali się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty. W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślał, że rzeź wołyńska była konsekwencją odejścia od Bożych praw.
W Jankowicach otwarto ośrodek dla osób bezdomnych Wspólnoty Chleb Życia
Uroczyste otwarcie ośrodka dla osób bezdomnych, prowadzonego przez Wspólnotę Chleb Życia s. Małgorzaty Chmielewskiej i poświęcenie w nim kaplicy odbyło się dziś w Jankowicach. Pierwsze osoby bezdomne zamieszkają w nowoczesnym i komfortowym schronisku jeszcze w lipcu.
Bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja
Przybyliśmy dzisiaj tak licznie na Jasną Górę Zwycięstwa, by Bogu przez ręce Maryi, dziękować, przepraszać i prosić; przybywamy, wszak Ojczyzna jest duchowo i moralnie zagrożona – powiedział biskup świdnicki Ignacy Dec podczas Mszy świętej sprawowanej dla uczestników trwającej od soboty 28. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Do Częstochowy przybyło około 100 tys. pątników.
Represjonowani żołnierze-górnicy pielgrzymowali do Lichenia
Około 400 uczestników XIX Pielgrzymki Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników modliło się w dniach 12-13 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.


