Diecezje
Białystok: bp Ciereszko pielgrzymuje z rodzinami do Juchnowca
Jak co roku, w pierwszą sobotę lipca, ponad 200 pielgrzymów z Białegostoku i okolic, w tym całe rodziny, wyruszyło w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Królowej Rodzin w Juchnowcu. Wraz z pątnikami wyruszył bp Henryk Ciereszko, który na zakończenie wędrówki odprawi dla pielgrzymów Mszę św. w juchnowieckim sanktuarium.
Bp Przybylski: bp Zdzisław Goliński uczył, że wiara owocuje moralnością
„Nauczanie bp. Zdzisława Golińskiego jest nam ciągle bardzo potrzebne” – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, który 5 lipca przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji 56. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1951-1963.
Bp Cisło do młodych chórzystów: budowanie pokoju zaczyna się od prostych rzeczy
Budowanie prawdziwego pokoju zaczyna się od dwóch prostych pytań: czy wybaczyłem za wyrządzone krzywdy i czy ja przeprosiłem za to, co jest moją winą – powiedział bp Mieczysław Cisło w lubelskiej archikatedrze podczas nabożeństwa o pokój. Wspólna modlitwa była jednym z punktów programu X Kongresu Chórów Pueri Cantores. Od czwartku 23 chóry dziecięce i młodzieżowe uczestniczą we wspólnej modlitwie, koncertach i warsztatach.
Cieszyn: modlitwa o pokój z udziałem duchownych trzech wyznań
Modlitwa o pokój dla świata na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, z udziałem duchownych z Kościoła katolickiego, luterańskiego i prawosławnego, zakończyła dzisiejszą, międzynarodową konferencję poświęconą dziedzictwu kulturowemu apostołów Słowian.
Organizator obchodów skrytykował „Solidarność” za wieniec „Ofiarom prowokacji UB”
Organizator obchodów 73. rocznicy pogromu kieleckiego, Bogdan Białek skrytykował delegację „Solidarności”, że złożyła pod tablicą pamiątkową na Plantach 7 wieniec z napisem: „Ofiarom prowokacji UB”. Uroczystości odbyły się 4 lipca w Kielcach.
Płock: misjonarze klaretyni objęli parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów objęło jedną z płockich parafii – pw. św. Maksymiliana Kolbego na tzw. Górkach. Tym samym po 215 latach do parafii tej powrócili zakonnicy. Ingres nowego proboszcza o. Mariusza Kowalewskiego CMF odbędzie się w niedzielę 7 lipca.
Kard. Krajewski modlił się za śp. o. Matejskiego
Papieski Jałmużnik odwiedził wspólnotę jezuitów w Nowym Sączu przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Rano w kościele parafialnym odprawił Mszę i spotkał się z wolontariuszami Caritas.
Konferencja „Dziedzictwie kulturowym Apostołów Słowian na Śląsku”
Na motyw zmienności i zarazem kontynuacji w głoszeniu zbawienia i w budowaniu Kościoła, jako na element łączący św. Cyryla i św. św. Melchiora Grodzieckiego, zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który dziś zainaugurował w klasztorze bonifratrów w Cieszynie konferencję naukową „Dziedzictwo kulturowe Apostołów Słowian na Śląsku”. Spotkanie, w którym udział wzięli m.in. duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni, naukowcy z Polski, Słowacji i Czech, samorządowcy i przedstawiciele administracji publicznej, zorganizowano z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla i 400 rocznicy śmierci męczeńskiej św. Melchiora Grodzieckiego, którego Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił patronem 2019 roku.
Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie 14 dzieci
Były proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Godowie (archidiecezja katowicka), ks. Kazimierz G., usłyszał 16 zarzutów w związku z podejrzeniem o molestowanie seksualne 14 dzieci poniżej 15. roku życia. Na polecenie gliwickiej prokuratury został aresztowany. Kapłan nie przyznaje się do winy i złożył odpowiednie wyjaśnienia. Sprawę do organów ścigania zgłosił delegat metropolity katowickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, który dowiedział się o tym z wpisu ofiary na portalu społecznościowym.
Wakacyjny festiwal organowy w opactwie cystersów w Jędrzejowie
Mocnym akcentem muzycznym – oryginalnym wykonaniem koncertowym „Halki” Stanisława Moniuszki – rozpocznie się 6 lipca jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. cystersów. Koncerty odbywają się do końca sierpnia, we wszystkie soboty, w świątyni klasztornej.


