Diecezje
Abp Skworc: niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli
W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny. Modlił się m.in. o pokój i ład społeczny. We mszy św. wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki oraz inni politycy obecni w Katowicach. – Niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli – mówił abp Skworc.
Sandomierz: duże zainteresowanie Jarmarkiem Jagiellońskim
Dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów z całej Polski cieszy się trwający od wczoraj w Sandomierzu Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski ‘2019. Główną atrakcją pierwszego dnia była historyczna inscenizacja wjazdu królowej Jadwigi z dworem i rycerzami do nadwiślańskiego grodu.
Neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich na liście UNESCO
Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, znajdujące się na terenie gminy Bodzechów trafiły na światową listę zabytków. Odbyło się to podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku w Azerbejdżanie.
Beskidy: ewangelizacja pod Pilskiem
Około pół tysiąca osób uczestniczyło 6 lipca w spotkaniu inaugurującym kolejną odsłonę wakacyjnej akcji „Ewangelizacja w Beskidach” na Hali Miziowej u stóp Pilska w Beskidzie Żywieckim. Górski szczyt i wędrówka do niego miały przypominać o pierwszym z omawianych podczas tegorocznej edycji ewangelizacji sakramencie – chrzcie świętym.
Katedra gnieźnieńska: dziś inauguracja „Letnich Prezentacji Organowych”
Po raz trzeci odbędą się w katedrze gnieźnieńskiej „Letnie Prezentacje Organowe”. W kolejne niedziele od 7 lipca do 25 sierpnia przy organach Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie zasiadać będą młodzi organiści z archidiecezji gnieźnieńskiej, Poznania i Bydgoszczy.
Kielce: kuria zachęca do udziału w obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej
Do udziału w obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, która przypada 11 lipca zachęca komunikatem odczytywanym dzisiaj w kościołach diecezji kieleckiej, Kuria w Kielcach. Będzie Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa oraz marsz pamięci.
Bp Mazur do chorych: jesteście silni i mocni, jak Jezus na Krzyżu
„Odkryć cierpienie i chorobę jako siłę powołania to trudny dar. Jesteście silni i mocni, jak Jezus na Krzyżu. Wiara daje nam klucz do zrozumienia, że choroba może być zbliżeniem do Chrystusa” – wyjaśniał w homilii bp Jerzy Mazur, który przewodniczył Mszy św. w Studzienicznej.
Bp Mazur: misja św. Brunona zmieniła oblicze naszej ziemi
W pierwszą sobotę lipca zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Uroczystość miała miejsce na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Od dziesięciu już lat giżycczanie, turyści oraz żeglarze gromadzą się na wspólnej Eucharystii, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku. W tym roku oprócz społeczności giżyckiej w wydarzeniu udział wzięli żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego na czele z gen. bryg. Norbertem Iwanowskim oraz delegacja z Kwerfurtu z proboszczem ks. Heinzem Wernerem.
Życzenia Przewodniczącego KEP dla abp. J. Martyniaka z okazji 55-lecia kapłaństwa i 30-lecia sakry biskupiej
Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za gorliwe wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego oraz wytrwałą, konsekwentną, mądrą i roztropną postawę ucznia Jezusa, którego powołaniem jest realizowanie woli Bożej – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach do abp. Jana Martyniaka, arcybiskupa seniora archidiecezji przemysko-warszawskiej, z okazji 55. rocznicy święceń kapłańskich i 30. rocznicy święceń biskupich.
Ze świętym Michałem Archaniołem na Jasną Górę
Ponad 2 tys. osób przybyło na Jasną Górę, aby oddać chwałę Bogu przez św. Michała Archanioła i pokłonić się Matce Bożej – Królowej Aniołów. Pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę” odbywa się już po raz czwarty. Gromadzi rycerzy i czcicieli św. Michała Archanioła oraz tych, którzy noszą jego szkaplerz.


