Diecezje
Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców
Pod hasłem „W imię przyszłości kultury” W dniach 1-2 lipca odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Pielgrzymki te odbywają się od 1937 r. Od 1971 r. pedagogom towarzyszył kard. Karol Wojtyła, po raz ostatni – 2 VII 1978 r.
Jasna Góra – perła europejskiej kultury w nowym blasku
Wymiana nawierzchni dziedzińca przed Kaplicą Matki Bożej i Bazyliką, kompleksowy remont drogi dojazdowej do klasztoru, renowacja tzw. rawelinu i Pokoi Królewskich – to m.in. działania w ramach II etapu projektu unijnego „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”. Dziś odbyło się jego podsumowanie.
Wręczono Nagrody im. Ireny Sendlerowej
Zuzanna Radzik i Adam Bartosz zostali laureatami Nagrody im. Ireny Sendlerowej, przyznawanej przez amerykańską Fundację Taube Philanthropies za działalność na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca w synagodze Tempel w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Bp Kamiński: codzienne obowiązki stanu są drogą do świętości
Codzienne obowiązki stanu są drogą do świętości – podkreślił bp Romuald Kamiński. W liturgiczne wspomnienie św. Josemarii Escrivy członkowie i sympatycy Opus Dei modlili się w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Po liturgii oddano cześć relikwiom założyciela.
Bp Dec: Bóg zawsze dotrzymuje słowa
Bóg zawsze dotrzymuje słowa, to my ludzie nie zawsze potrafimy dotrzymać danych Bogu obietnic. Z dzisiejszej liturgii słowa wynika, żeby zawsze Bogu zaufać, czasem wbrew temu co widzimy – mówił bp Ignacy Dec.
Sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczęty
Wraz z latem rozpoczyna się sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W czerwcu przybywają przede wszystkim grupy, głównie parafialne, ze Śląska. Największe natężenie pieszego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Maryi przypada na lipiec i sierpień. 15 i 26 sierpnia obchodzone są główne uroczystości ku czci Matki Bożej.
Kielce: stosunki polsko – żydowskie tematem lipcowej konferencji w Archiwum Państwowym w Kielcach
Różnorodność przejawów życia żydowskiego na Kielecczyźnie, stosunki polsko – żydowskie do II wojny światowej i po, zgromadzenia zakonne niosące pomoc Żydom, mienie pożydowskie – to zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji 3 lipca zorganizowanej w Archiwum Państwowym w Kielcach, we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Abp Depo do kapłanów: Chrystus dał nam samego siebie
„W sakramencie święceń Chrystus nie tylko przyniósł nam jakąś łaskę w kategoriach materialnego obdarowania, ale przyniósł nam i dał samego siebie” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 26 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji jubileuszy kapłanów obchodzących 65-lecie i 60-lecie swoich święceń kapłańskich.
Trzeba bronić krzyża na Giewoncie
Trzeba bronić za wszelką cenę krzyża na Giewoncie, krzyża w Waszych sercach oraz wszędzie, gdzie go spotkacie. Bo to znak miłości Boga do człowieka, przebaczenia, zwycięstwa, nadziei dla wszystkich – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii pw. św. Kazimierza w Kościelisku.
W piątek święto patronalne KUL
W piątek 28 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, KUL będzie obchodził swoje święto patronalne. Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 r. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.


