Piątek, 16 września 2005 r. |
---|
11.00 | Modlitwa
Modlitwy podczas Zjazdu prowadzą: specjalna schola oraz trzej kapelani
Zjazdu: rzymskokatolicki (o. Marek Pieńkowski OP), prawosławny (ks.
Doroteusz Sawicki) i ewangelicki (ks. Marek Uglorz).Pieśń
„Veni Sancte Spiritus”
Księga Rodzaju 2, 7.18; 1,27 Otwarcie
- Marcin Przeciszewski, przewodniczący Komitetu
Organizacyjnego Zjazdu Słowo powitania
- Kard. Józef Glemp, Prymas Polski
- Abp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup
wrocławski i szczeciński, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej Pozdrowienie
- Stefan Mikołajczak, marszałek
województwa wielkopolskiego Przesłanie Ojca Świętego Benedykta
XVI Przesłanie Patriarchy Konstantynopola
Bartłomieja I |
11.25 | Modlitwa za Jana Pawła II i Brata Rogera
Śpiew: „Jezu, Tyś jest światłością mej duszy” |
Część
1. KOŚCIÓŁ, EUROPA, DIALOGprzewodniczy Michał Drozdek,
prezes Instytutu Chrześcijańsko-Demokratycznego im. Ignacego
Paderewskiego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Zjazdu
Gnieźnieńskiego „Quo vadis Europo?” |
---|
11.30 | Dialog i
kompromis jako podstawa działania Unii Europejskiej
- Jarosław Pietras, minister ds. europejskich RP
|
| Przekazanie przesłania Forum Młodzieży
z Polski, Niemiec i Ukrainy na ręce komisarza Figla |
11.45 | Dialog Kościół-Europa:
wyzwania na dziś
- Ján Figel’, komisarz UE
ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków |
12.15 | Dialog Kościół-Europa:
wyzwania na dziś
(perspektywa rzymskokatolicka)
- Abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński
|
12.45 | Dialog
Kościół-Europa: wyzwania na dziś
(perspektywa prawosławna)
Bp Hilarion, prawosławy biskup Wiednia i Austrii |
13.15 | Obiad |
Część
2. DIALOGI O EUROPIE – RAZEM CZY OSOBNO?przewodniczy Zofia Dietl, członek Zarządu Klubu Inteligencji
Katolickiej w Warszawie,
przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego V Zjazdu Gnieźnieńskiego
„Europa ducha” |
---|
14.45 | Modlitwa –
pieśń “Ubi caritas”
Ewangelia św. Jana 17, 20-21 Modlitwa
Jan Paweł II –
mistrz dialogu
- Maciej Zięba OP, przełożony Polskiej Prowincji
Dominikanów, dyrektor Instytutu Tertio Millennio |
15.15 | Debata o wartościach europejskich
Europa świecka, Europa
chrześcijańska – wspólna Europa
- Danuta Hübner, komisarz ds. polityki
regionalnej UE,
- Mona Siddiqui, dyrektor Centrum
Studiów nad Islamem, Uniwersytet Glasgow,
- Hanna Suchocka była premier RP, ambasador
Polski przy Stolicy Apostolskiej,
- Rocco Buttiglione, minister ds. dóbr
kultury Republiki Włoch,
- Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana
Batorego
- Szewach Weiss, były przewodniczący parlamentu
izraelskiego prowadzi Kamil Durczok (TVP)
Pytania z Sali |
16.45 | Przerwa |
17.15
kolegium | Modlitwa –
śpiew
„Z Tobą ciemność nie będzie ciemna” Ewangelia św.
Mateusza 5, 13-15 Debata o roli chrześcijan w kulturze współczesnej
Kultura chrześcijańska
– między odrodzeniem christianitas a chrześcijańskim gettem
- Chantal Millon Delsol, profesor filozofii,
- Teresa Maria Reklewska, artystka, autorka
witraży wykorzystanych w scenografii Zjazdu,
- bp Marek Izdebski, biskup Kościoła
ewangelicko-reformowanego w Polsce,
- Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego
Uniwersytetu Katolickiego, Lwów,
- Gabriel Nissim OP, Międzynarodowe Katolickie
Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej,
- abp Józef Życiński, metropolita
lubelski, filozof prowadzi Piotr Marciniak (TVN 24)
Pytania z sali |
17.15
namiot | Modlitwa
Księga Powtórzonego Prawa 4, 5-8 Dialog Kościołów z
Unią Europejską w kontekście Traktatu Konstytucyjnego UE
- Danuta Hübner, komisarz ds. polityki
regionalnej UE
- Aldo Giordano, sekretarz generalny CCEE,
- Rüdiger Noll, dyrektor Komisji
Kościół i Społeczeństwo, zastępca sekretarza generalnego
KEK,
- Jarosław Pietras, Minister ds. europejskich RP,
- ks. Noël Treanor, sekretarz generalny
COMECE,
- Tadeusz Zieliński, profesor teologii,
Chrześcijańska Akademia Teologiczna prowadzi o. Tomasz Dostatni OP
Pytania z sali |
17.15
aula | Modlitwa
List do Galatów 5, 13-15 Polska katolicka czy
ekumeniczna?
(tylko w języku polskim)
- Zdzisław Bielecki,
współprzewodniczący Rady Wspólnej
Katolików i Muzułmanów,
- Jerzy Buzek, były premier RP, luteranin,
- ks. Michał Czajkowski, teolog katolicki,
współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i
Żydów,
- Marek Jurek, polityk, publicysta,
- Michał Klinger, teolog prawosławny, były
ambasador RP w Rumunii,
- mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący
Muzułmańskiego Związku Religijnego,
- abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński,
- ks. Jan Ostryk, superintendent Kościoła
ewangelicko-metodystycznego, przewodniczący wielkopolskiego oddziału
Polskiej Rady Ekumenicznej
- ks. Lech Tranda, proboszcz warszawskiej parafii
ewangelicko-reformowanej,
- Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce
prowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska (TVN 24)
Pytania z sali |
18.45 | Kolacja (dla uczestników zjazdu) |
18.45 | (dla mieszkańców Gniezna i okolic)
Ekumeniczne nabożeństwa
biblijne
w kościołach Gniezna i okolic z homilią wygłoszoną przez duchownych
różnych wyznań chrześcijańskich
(według wspólnego, specjalnie przygotowanego scenariusza)
- 1. Parafia
Archikatedralna (Katedra Gnieźnieńska)
– kaznodzieja: ks. Paweł Minajew
(Kościół Prawosławny)
- 2. Parafia św.
Jakuba w Modliszewku
– kaznodzieja: ks. Tadeusz Raszyk
(Kościół Ewangelicko-Augsburski)
- 3. Parafia św.
Maksymiliana Kolbego (ul. Kwiatowa 7)
– kaznodzieja: ks. Sławomir Rodaszyński
(Kościół Ewangelicko-Metodystyczny)
- 4. Parafia św.
Radzyma Gaudentego (ul. 22 Lipca 85)
– kaznodzieja: ks. Andrzej Gontarek
(Kościół Polskokatolicki)
- 5. Parafia Farna
p.w. św. Trójcy (ul. Farna 6)
– kaznodzieja: ks. Lech Tranda
(Kościół Ewangelicko-Reformowany)
- 6. Parafia
Chrystusa Wieczystego Kapłana (ul. 28 Grudnia 12)
– kaznodzieja: ks. Grzegorz Dróżdż
(Kościół Starokatolicki Mariawitów)
- 7. Parafia bł.
Michała Kozala, zarazem filiał w Gnieźnie poznańskiej parafii
ewangelicko-augsburskiej (ul. Poznańska 15)
– kaznodzieja: bp Wojciech Polak
(Kościół Rzymskokatolicki)
- 8. parafia bł.
Bogumiła (ul. Cicha 3)
– kaznodzieja: pastor Mirosław Patalon
(Kościół Chrześcijan Baptystów) |
Część 3. MUZYKA CHRZEŚCIJAN – MUZYKĄ
JEDNOŚCI |
---|
20.00 | Muzyka
różnych kultur w Europie dialogu Śpiewają
chóry różnych wyznań chrześcijańskich:
- prawosławny chór
„Oktoich” z Wrocławia,
- Visual Ministry Gospel Choir of
London,
- „Arka Noego”
- schola zjazdowa;
solista – Mieczysław Szcześniak;
gra Smyczkowa Orkiestra Kameralna pod dyr. M.Sompolińskiego;
kierownictwo artystyczne: Marcin Pospieszalski. Przesłanie koncertu:
„Muzyka chrześcijan – muzyką jedności”.
Podczas koncertu świadectwami wiary podzielą się:
- o. Daniel Ange (Kościół
rzymskokatolicki),
- ks. Leszek Czyż (Kościół
ewangelicko-augsburski),
- ks. Nicolae Tanase (rumuński Kościół
prawosławny). |
Sobota, 17 września 2005 r. |
---|
Część 4. DIALOG KOŚCIOŁÓW
CHRZEŚCIJAŃSKICHprzewodniczy abp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup wrocławski i
szczeciński,
prezes Polskiej Rady Ekumenicznej |
---|
8.45
aula | Ekumeniczne Święto
Biblii (język polski)
Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem duchownych różnych
wyznań chrześcijańskich: pantomima „Biblia – Księga
życia”, czytanie Ewangelii w różnych językach,
świadectwa, śpiew i modlitwa |
9.45 | Debata
ekumeniczna Jaki
będzie ekumenizm XXI wieku?
- Kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej
Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan |
10.05 | Czy Europa może
oddychać jednym płucem?
- Bp Hilarion, biskup Wiednia i Austrii,
przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy Instytucjach
Europejskich w Brukseli |
10.25 | Chrześcijańska
różnorodność a jednoczenie Europy
- Bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady
Kościoła Ewangelickiego Niemiec, biskup Ewangelickiego Kościoła
Berlina, Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc |
10.45 | dyskusja na podium
Widzialna jedność Kościoła
– jaka?
- kard. Walter Kasper,
- bp Hilarion,
- bp Wolfgang Huber
prowadzi Tomasz Królak (Katolicka Agencja Informacyjna)
Pytania z sali |
11.30 | Przerwa |
Część 5. MISTRZOWIE DIALOGU |
---|
12.00
namiot | Modlitwa
– pieśń „Będziesz miłował Pana Boga swego”
Ewangelia św. Mateusza 22, 35-40
Mistrzowie
dialogu – świadectwa
- o. Daniel Ange, twórca
międzynarodowej katolickiej szkoły modlitwy i ewangelizacji
„Jeunesse Lumière”,
- Michaela Borrmann, teolożka ewangelicka,
członek wspólnoty „Chemin
Neuf”,
- abp Daniel Ciobotea, metropolita Mołdawii i
Bukowiny, Jassy (Rumunia)
- Irena i Jerzy Grzybowscy, „Spotkania
Małżeńskie”
- ks. Nicolae Tanase, założyciel stowarzyszenia
„Pro Vita” w Rumunii, przewodniczy o. Marek Pieńkowski OP, Stowarzyszenie ESPACES |
12.00
kolegium | Modlitwa
– List do Kolosan 1, 17-22 Przebaczamy i prosimy o
przebaczenie – dialog polsko-niemiecki w czterdziestolecie
wschodniego memorandum EKD i listu biskupów polskich do
biskupów niemieckich
- Władysław Bartoszewski, były minister spraw
zagranicznych RP,
- bp Josef Homeyer, biskup Hildesheim,
przewodniczący COMECE,
- bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościoła
Ewangelickiego Niemiec,
- Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec,
- Tadeusz Mazowiecki, były premier RP,
- Hans Joachim Meyer, przewodniczący ZdK
(Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich),
- abp Józef Michalik, przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski prowadzi Stephan Raabe, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce;
wprowadzenie – abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński |
13.30 | Obiad |
Część 6. DIALOG W CODZIENNOŚCI ŻYCIA |
---|
15.00 -17.30 | Dialog w
codzienności życia – spotkania w grupach
roboczych
Pięć spotkań prowadzonych będzie metodą warsztatową, pozostałe jako
grupy dyskusyjne.
Na te same tematy rozmawiają w ramach Gnieźnieńskiej Akademii Dialogu
uczniowie w szkołach Gniezna; podczas Zjazdu młodzież zaprezentuje
owoce swoich dyskusji. WARSZTAT,
język polski, do 100 osób 1. Dialog w małżeństwie i
rodzinie
albo Jak
podtrzymać miłość w domu, kiedy rodzice nie mają pracy?
Prowadzący: Irena i Jerzy Grzybowscy, „Spotkania małżeńskie”
Eksperci:
- Diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk, teolożka
ewangelicka
- Elżbieta Czykwin, Zakład Socjologii Edukacji
Uniwersytetu Białostockiego
- Lucyna i Ryszard Montusiewiczowie, KAI Izrael,
Droga Neokatechumenalna
- ks. Bronisław Rosik SAC, Katolickie
Stowarzyszenie Antynarkotykowe KARAN
- Elżbieta i Witold Kowalczykowie,
„Domowy Kościół” współpraca w prowadzeniu grup dzielenia: Anna Kurzeja,
Magdalena Dalbor (Gniezno) WARSZTAT,
język polski, do 50 osób 2. Dialog w społeczności
lokalnej
albo „Między wójtem,
plebanem i obywatelem”
Prowadzący: Przemysław Fenrych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Uczestnicy, eksperci:
- ks. Sławomir Kokorzycki, proboszcz w Korytowie
- Adam Pastucha, przewodniczący Rady Gminy,
Dębowiec k/ Skoczowa
- Przemysław Radwan, Szkoła Liderów
- Grzegorz Stopiński, przewodniczący Rady
Miejskiej Wrocławia WARSZTAT,
język polski, do 25 osób
3. Dialog w parafii
albo „Czy
duchowni i świeccy mogą mieć do siebie zaufanie?”
Prowadzący: Marek Kosacz OP
Eksperci, uczestnicy:
- prof. Elżbieta Firlit, socjolog religii, Szkoła
Główna Handlowa
- Jarosław Charkiewicz, publicysta, Prawosławny
Serwis Internetowy
- ks. Grzegorz Dróżdż, proboszcz w
Cegłowie, Kościół Starokatolicki Mariawitów
- ks. Jan Kojło, proboszcz prawosławny i dyrektor
Radia Orthodoxia, Białystok
- dr Maciej Lis, kurator diecezjalny Diecezji
Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP WARSZTAT,
język polski i angielski, do 40 osób 4. Dialog na pograniczu kultur,
albo Polacy edukacyjnym
pomostem między Wschodem z Zachodem?
Prowadzący: Krzysztof Stanowski (Lublin), Anna Bentyn (Gniezno),
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Eksperci:
- Malika Abdulwachabowa, działaczka czeczeńska
- Ton Van Anh, redaktor wietnamskiego pisma „Cau
Vong” wydawanego w Polsce
- s. Anna Agnieszka, Mała Siostra Jezusa
- Norbert Frejek SJ, Dom Spotkań im. Angelusa
Silesiusa, Wrocław
- Simon Mol, Stowarzyszenie Uchodźców
RP
- Agata Skowron-Nalborczyk, Zakład Islamu
Europejskiego, Uniwersytet Warszawski WARSZTAT,
język polski, do 40 osób
5. Dialog wolontariuszy
„przykościelnych” i „świeckich”
albo Czy
potrafimy wspólnie budować społeczeństwo obywatelskie?
Prowadzący: Piotr Czekierda, Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa
Uczestnicy:
- Ewa Wunsz, koordynator ds. wolontariatu
Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
- Marek Masalski, dyrektor Prawosławnego
Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia
„Eleos”
- ks. Mieczysław Puzewicz, Katolickie
Stowarzyszenie Młodzieży, Lublin
- Jakub Wygnański, Stowarzyszenie Klon/Jawor,
Forum Inicjatyw Pozarządowych
- Anna Sieprawska, wiceprezes krakowskiego Klubu
Inteligencji Katolickiej, koordynator programu Rzecznika Praw
Obywatelskich „Edukacja dla Rozwoju” PANEL, język
polski i angielski (tłum. symultaniczne)
6. Dialog
„blokersów” i „skazanych na
sukces”
albo „Czy
młodzi są pokoleniem ‘nic’?”
Prowadzący: Szymon Hołownia, „Rzeczpospolita”
Eksperci, uczestnicy:
- o. Daniel Ange, twórca
międzynarodowej katolickiej szkoły modlitwy i ewangelizacji
„Jeunesse Lumiere”
- ks. Leszek Czyż, Centrum Misji i Ewangelizacji
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
- Aleksander Z. Zioło, Warsztaty Analiz
Socjologicznych, IS UW
- Maria Rogaczewska, doktorantka w Instytucie
Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego PANEL, język
polski 7. Dialog biednych i bogatych
albo „Czy
jesteśmy bezradni wobec biedy?„
Prowadzący: Zdzisław Bielecki, Fundacja D.O.M.
Uczestnicy, eksperci:
- s. Małgorzata Chmielewska, Wspólnota
„Chleb Życia”
- Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
- Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes Narodowego
Banku Polskiego
- Zenon Sroczyński, prezes firmy
„Hellena”
- Stefan Wilkanowicz, Fundacja Kultury
Chrześcijańskiej „Znak”
PANEL, język
polski
8. Dialog w miejscu pracy
albo „Czy
potrzeba nowej pracy nad pracą?”
Prowadzący: Michał Drozdek, Instytut Chrześcijańsko-Demokratyczny im.
Ignacego Paderewskiego
Eksperci: Ks. Tomáš Halík
- Ewa Tomaszewska, NSZZ „Solidarność”
- prof. Juliusz Gardawski, Szkoła
Główna Handlowa
- prof. Mieczysław Kabaj, Instytut Pracy i Spraw
Socjalnych
- Piotr Kapela, przedsiębiorca, Chemin Neuf
- Roman Kluska, przedsiębiorca
- Krzysztof Mądel SJ, teolog, ekspert Centrum im.
Mirosława Dzielskiego
- Tomasz Sadowski, przewodniczący Zarządu
Fundacji „Barka” PANEL, język
polski
9. Dialog wewnątrz Kościoła
rzymskokatolickiego
albo „Czy
umiemy ze sobą rozmawiać?”
Prowadząca: Anna Maruszeczko, Radio Józef
Uczestnicy:
- ks. Adam Boniecki, „Tygodnik
Powszechny”
- ks. Sławomir Czalej, „Gość
Niedzielny”
- Jarosław Gowin, „Znak”
- Grzegorz Górny,
„Fronda”, „Ozon”
- Marek Jurek, „Christianitas”
- Marcin Przeciszewski, Katolicka Agencja
Informacyjna
- Mieczysław Ryba, publicysta „Naszego
Dziennika”
PANEL, język
polski 10. Polskie dialogi ekumeniczne
albo „Czy
polska ekumenia stoi w miejscu?”
Prowadzący: Marek Górski, Warszawskie Stowarzyszenie
„Pax Christi”
Uczestnicy:
- Danuta Baszkowska, Stowarzyszenie Pokoju i
Pojednania „EFFATHA”
- ks. Marcin Brzóska, rzecznik prasowy
Kościoła ewangelicko-augsburskiego
- ks. Andrzej Gontarek, proboszcz parafii
polskokatolickiej w Lublinie
- ks. Włodzimierz Misijuk, duchowny prawosławny,
były sekretarz generalny Światowej Federacji Organizacji Młodzieży
Prawosławnej Syndesmos
- prof. Stanisław Celestyn
Napiórkowski OFMConv, teolog katolicki, ekumenista
- ks. Jan Ostryk, przewodniczący Wielkopolskiego
Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół
ewangelicko-metodystyczny,
- Grzegorz Polak, publicysta,
„Edipresse”
- Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta,
„Ozon” PANEL, język
polski i angielski 11. Dialog wierzących z
niewierzącymi
albo „W
co wierzy ten, co nie wierzy?”
Prowadząca: Anna Karoń-Ostrowska, „WIĘŹ”
Uczestnicy:
- ks. Jerzy Bagrowicz, dziekan Wydziału
Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
- abp Daniel Ciobotea, metropolita Mołdawii i
Bukowiny, Jassy (Rumunia),
- Krzysztof Dorosz, eseista, Kościół
ewangelicko-reformowany
- ks. Tomáš
Halík, Akademia Chrześcijańska w Pradze
- Sławomir Sierakowski, Instytut Socjologii UW,
„Krytyka Polityczna”
- Jerzy Sosnowski, pisarz, publicysta
s. Zofia, Mała Siostra Jezusa |
Część 7. MODLITWA W DIALOGU |
---|
17.45 | Modlitwa
– śpiew „Laudate Dominum”
Ewangelia św. Jana 4, 23-24 Nasza
modlitwa dzisiejszego wieczoru
Ks. Tomáš Halík, Praga |
18.30 | kolacja |
20.00 | na
rynku gnieźnieńskim
Wzajemna modlitwa
żydów, chrześcijan i muzułmanów w intencji Europy
- wystąpienie prof. Władysława Bartoszewskiego
- krótki spektakl (Teatr im.
Aleksandra Fredry w Gnieźnie, dyr. Tomasz Szymański)
|
20.30
Rynek | na
początku modlitwy uczestnicy otrzymują „gnieźnieńskie lampki
dialogu”, na koniec modlitwy uczestnicy otrzymują gałązki
oliwne z Jerozolimy
(transmisja „na żywo” w Polskim Radiu, retransmisja
w TVP 1) |
Niedziela, 18 września 2005 r. |
---|
8.00 | Msza Święta
w katedrze gnieźnieńskiej |
9.30 | Modlitwa śpiewem: Psalm 133 „Oto jak
dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie żyją”
Medytacja biblijna – Abram i Melchizedek, Księga Rodzaju 14,
17-20; prowadzi rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski |
Część 8. DIALOG TRZECH RELIGIIprzewodniczy Dietger Demuth CSsR, dyrektor wykonawczy dzieła
“Renovabis” |
---|
9.45 | Debata międzyreligijna
przewodniczy: Dietger Demuth CSsR, dyrektor wykonawczy dzieła
“Renovabis”
Żydzi w Europie: goście czy
współgospodarze?
- rabin Jack Bemporad, dyrektor Centrum
Zrozumienia Międzyreligijnego, profesor rzymskiego uniwersytetu
Angelicum |
10.05 | Chrześcijańskie
korzenie Europy a dzisiejszy pluralizm religijny
- Abp Michael Fitzgerald, przewodniczący
Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego |
10.25 | Islam w Europie czy
islam europejski?
- Mustafa Cerić, wielki mufti Bośni i
Hercegowiny, Reis ul-Ulema |
10.45 | wspólna dyskusja na podium
Chrześcijaństwo-judaizm-islam
w Europie: walka czy wspólne powołanie?
- rabin Jack Bemporad,
- abp Michael Fitzgerald,
- wielki mufti Mustafa Cerić
prowadzi Krzysztof Renik (Polskie Radio) |
11.15 | Przerwa |
Część 9. JAKA PRZYSZŁOŚĆ RELIGII?przewodniczy Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika
„WIĘŹ” |
---|
11.45 | Modlitwa
– pieśń „Nie bójcie się, radujcie
się”
Apokalipsa 1, 5b-7
Debata o przyszłości religii
Kontynent postchrzeńcijański
czy nowa wiosna Kościoła? Jaka przyszłość religii w Europie?
- José Casanova, profesor socjologii,
Nowy Jork,
- Krzysztof Dorosz, eseista, były redaktor
naczelny miesięcznika „Jednota”, Warszawa,
- ks. Tomáš
Halík, profesor socjologii i filozofii, Praga,
- Paul M. Zulehner, profesor teologii
pastoralnej, Wiedeń,
- Iwan Żelew, profesor teologii, Sofia
prowadzi Zbigniew Nosowski (miesięcznik „Więź”) |
13.00 | Przerwa |
Część 10. JAKA PRZYSZŁOŚĆ EUROPY?przewodniczy Piotr M.A.Cywiński, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej
w Warszawie, przewodniczący Rady Forum Świętego Wojciecha |
---|
13.15 | Modlitwa
– pieśń „Ojcze, spraw, aby byli jedno”
Ewangelia św. Jana 15, 5-7.12-17 Debata o przyszłości Europy
Europa środkowa w zjednoczonej
Europie
- Władysław Bartoszewski, były minister spraw
zagranicznych RP,
- Ján Čarnogurský, były
premier Słowacji,
- Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec,
- Myrosław
Marynowycz, współtwórca Ukraińskiej
Grupy Helsińskiej, były dysydent i obrońca praw człowieka;
- Tadeusz Mazowiecki, były premier RP,
- Hans-Gert Poettering, przewodniczący Grupy
EPP-ED w Parlamencie Europejskim, prowadzi Michał Viatteau-Kwiatkowski (dyrektor biura AFP w Moskwie) |
14.30 | prof. Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy
Środkowo-Wschodniej
Ojcowie europejskiej jedności
– od św. Benedykta do Jana Pawła II |
15.00 | Przyjęcie przesłania Zjazdu do
Europejczyków |
15.05 | Modlitwa ekumeniczna kończąca Zjazd |