Bielsko-żywiecka
Beskid Śląski: góralskie Andrzejki
Góralki z Beskidu Śląskiego w dzień św. Andrzeja śnią o przyszłych mężach. Zgodnie ze starą tradycją góralską popularne imieniny to dzień specyficznej więzi ze światem pozazmysłowym.
Szczyrk: luterański duchowny rozdaje słodkie kalendarze adwentowe
Rozdawanie słodkich kalendarzy adwentowych rozpoczął w I niedzielę Adwentu, 29 listopada, ks. Jan Byrt z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu. Zdaniem duchownego, znanego z różnych ewangelizacyjnych przedsięwzięć, Adwent dla wierzących wypełniony jest tajemnicą, ale zarazem jest to czas bardzo aktywnego, chrześcijańskiego życia.
Wadowice: modlitwa o beatyfikację karmelity o. Rudolfa Warzechy
Dziś, 29 listopada, mija 96. rocznica urodzin sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy OCD. Z tej okazji, w wadowickim Karmelu "na Górce" modlono się o jego beatyfikację.
Pierściec: pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci do św. Mikołaja
Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) z diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej uczestniczyli w 13. Regionalnym Dniu Skupienia w sanktuarium św. Mikołaja w Pierścu na Śląsku Cieszyńskim. Ponad 900 pielgrzymów wzięło udział w modlitwie różańcowej, Mszy św., a specjalna kapituła przyznała kolejny raz honorowe nagrody św. Mikołaja dla osób szczególnie zasłużonych dla szerzenia idei ADŚ.
Bp Pindel: czas jubileuszu 1050. lat chrztu to święto całego Kościoła polskiego
Do dziękowania Bogu za chrzest – „łaskę korzystania ze śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” – wezwał bp Roman Pindel podczas nieszporów w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej inaugurujących obchody 1050-lecia chrztu Polski w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup zwrócił uwagę, że czas jubileuszu 1050. lat chrztu to święto całego Kościoła polskiego.
Beskid Śląski: Adwent u luteran – czas powagi, modlitwy i bliskości Boga
Jako czas głębokiej powagi, ale i czas światła oraz bliskości Boga traktują Adwent mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. W Kościele ewangelicko-augsburskim, podobnie jak katolickim, czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia rozpoczyna nowy rok kościelny.
Szczyrk: luterański duchowny kolejny raz namawia do dzielenia się nartami
Do dzielenia się starszymi nartami, butami, goglami i kijkami namawia kolejny sezon proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu ks. Jan Byrt. Duchowny zachęca do dzielenia się sprzętem narciarskim z tymi, których na niego nie stać.
Oświęcim: ruszył cykl szkoleń dla edukatorów Miejsca Pamięci
Prawie 300 edukatorów-przewodników, którzy oprowadzają po terenach byłego hitlerowskiego obozu, bierze udział w specjalnej sesji edukacyjnej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spotkanie, zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach, rozpoczęła premiera filmu „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja”.
Wolontariuszka z Norwegii na praktyce w bielsko-żywieckiej Caritas
Przez osiem listopadowych dni wolontariuszka z policealnej uczelni Folkehøgskole w Norwegii praktykowała w bielsko-żywieckim oddziale Caritas. W ramach poznawania zasad pracy charytatywnej pochodząca z Bielska-Białej Maria posługiwała m.in. w domu opieki dla kobiet prowadzonym przez siostry sercanki w Kamesznicy oraz spotkała się z przedstawicielami Szkolnego Koła Caritas.
Ks. Burzyk: internet może pomóc skrócić cierpienia czyśćcowe
„Umieszczenie listy zmarłych wypominanych na stronie internetowej parafii może służyć znacznemu zwiększenie modlitw w ich intencji, a tym samym skrócić im pokutę w czyśćcu” – podkreśla ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach–Osiedle Brzeszcze. Podbeskidzka parafia udostępnia listę zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej na swojej stronie internetowej.


