Bielsko-żywiecka
Spytkowice: odsłonięto tablicę upamiętniającą chrzest sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy
Tablicę upamiętniająca sakrament chrztu św., który przyjął Stanisław Warzecha, późniejszy o. Rudolf w Zakonie Karmelitów Bosych, odsłonięto 6 grudnia w kościele parafialnym w Spytkowicach koło Zatora. Zebrani na Eucharystii duchowni i świeccy modlili się o rychłą beatyfikację karmelitańskiego kandydata na ołtarze.
Bp Greger: męczennicy z Peru wytrwali do końca na drodze, którą im Bóg przygotował
Wyniesienie na ołtarze pochodzącego z Żywiecczyzny o. Michała Tomaszka to także owoc pracy duszpasterskiej duchownych, którzy pracowali w przeszłości na ziemi żywieckiej – podkreślił bp Piotr Greger. Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zaznaczył w rozmowie z KAI, że beatyfikacja dwóch misjonarzy-męczenników z Polski i jednego księdza z Włoch, jaka dokonała się w sobotę w Peru, powinna podbudować wiarę tych, którzy dążą do realizacji swych osobistych powołań. Zaznaczył, że męczennicy z Peru wytrwali do końca na drodze, którą im Bóg przygotował.
Bp Greger: 1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu
1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu, gdzie kolejne pokolenia rodaków kształtowały codzienność w duchu Bożych przykazań – przypomniał bp Piotr Greger, który 6 grudnia przewodniczył sumie odpustowej w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Bielsko-żywiecki sufragan podkreślił, że miłość mierzy się nie ilością wypowiadanych słów, ale praktyką chrześcijańskiego życia na miarę wymagań poszczególnych przykazań Dekalogu.
Leśna: korowód św. Mikołaja po raz 19. przeszedł przez podżywiecką wioskę
Korowód św. Mikołaja przeszedł 5 grudnia przez Leśną na Żywiecczyźnie. Organizowana od 19 lat przez tutejszą parafię plenerowa impreza ma przypominać o prawdziwym pochodzeniu i znaczeniu św. Mikołaja. W tym roku impreza zgromadziła około 1.5 tys. osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Rychwałd: dziękczynienie za dar misjonarzy – męczenników
„Męczennicy z Pariacoto są jak okna, przez które zaświeciło słońce po to, by odkryć bliskość Boga” – stwierdził wicerektor Franciszkańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie o. Mariusz Kozioł OFMConv, który w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie koło Żywca przewodniczył w sobotę wieczorem Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Łękawica: rodzinna parafia o. Tomaszka dziękowała za dar beatyfikacji
W Łękawicy na Żywiecczyźnie, w rodzinnej parafii o. Michała Tomaszka, który razem z innym franciszkaninem – o. Zbigniewem Strzałkowskim – wynoszony jest dziś na ołtarze, goszczą peregrynujące po diecezji bielsko-żywieckiej Znaki Miłosierdzia: obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Wierni podczas specjalnego nabożeństwa dziękowali w obecności kopii łagiewnickiego obrazu za dar beatyfikacji zakonnika z ziemi żywieckiej.
Jawiszowice-Brzeszcze: św. Mikołaj wykorzystał współczesną technikę i sprzęt taterniczy
Wyjątkowo zręczny okazał się Święty Mikołaj w parafii Jawiszowice-os. Brzeszcze, gdzie patron dzieci i ubogich dosłownie „sfrunął” z nieba na dach kościoła, skąd pozdrowił najmłodszych i udzielił krótkiego wywiadu. Wykorzystując sprzęt taterniczy i współczesną technikę święty wręczył dzieciom słodycze. Mikołaj z dachu kościoła zjechał na linie wprost na ekran w kościele, a stamtąd na posadzkę kościoła. Najpierw jednak zrzucił worek z prezentami, w którym były słodycze dla uczestniczących w roratach.
Jawiszowice: modlitwa za górników w dniu ich święta
Ponad 800 wiernych uczestniczyło w dniu wspomnienia św. Barbary, patronki górników – w uroczystej Mszy w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedle Brzeszcze. Na terenie tej parafii mieszka większość górników pobliskiej KWK „Brzeszcze”. Na początku tego roku, kopalnia zagrożona była likwidacją.
Bielsko-Biała: jeśli zagłosują, po raz pierwszy będą mieli wielbłąda w Orszaku Trzech Króli
W Bielsku-Białej ruszyły intensywne przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który już za ponad miesiąc przejdzie ulicami miasta po raz piąty w historii stolicy Podbeskidzia. Niewykluczone, że po raz pierwszy w bielskim Orszaku pojawi się wielbłąd. Zależy to od bielszczan, którzy mają wpływ na wynik rywalizacji w internetowym konkursie „Głosuj na Wielbłąda!”.
Bielsko-żywiecka Caritas: „Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie!”
Policjanci z bielskiej drogówki odwiedzą kościoły w diecezji bielsko-żywieckiej, by przestrzec wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach oraz informować o potrzebie noszenia odblasków. Akcję „Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! – związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze – zainicjowała diecezjalna Caritas.


