Diecezje
Abp Wojda do związkowców Solidarności: bądźcie wierni wartościom i ideałom
Do wierności wartościom chrześcijańskim i narodowym oraz ideałom, jakimi są prawda, równość, godność i solidarność zachęcał abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. w Czarnej Białostockiej, gdzie odbywają się regionalne uroczystości z okazji 39. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Obchody rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Białostockiego w kościele pw. Świętej Rodziny. Po uroczystościach religijnych przed kościołem związkowcy zorganizowali piknik rodzinny.
Abp Gądecki: dziękujmy rolnikom za ich ciężką pracę
Dożynki są okazją do podziękowania Bogu za troskę o rolnika i jego rodzinę, a także do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę od wczesnego rana do późnego wieczora i zmaganie się z suszą – mówił abp Stanisław Gądecki. Wojewódzko-archidiecezjalne święto plonów odbyło się w Wielkopolsce w Siedlcu koło Wolsztyna.
Jasna Góra: 13 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej dociera do celu
13 tysięcy pielgrzymów z diecezji tarnowskiej wejdzie na Jasną Górę. W 37. PPT szło ponad osiem tysięcy osób, a pozostali dojeżdżali w weekend. O 14.00 rozpocznie się wejście grup na Jasną Górę. Za pątnikami dziewięć dni drogi, podczas której pokonali ponad 200 km.
Pieszo, na rowerach i biegiem – trwa drugi szczyt pielgrzymkowy
Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi szczyt pielgrzymkowy. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przybywają kolejne tysiące pieszych, rowerowych i innych pątników. To głównie grupy parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne kompanie. Wczoraj weszło ponad 20 grup, a dziś przyjdzie następnych ponad trzydzieści.
Kard. Dziwisz: Kościół chce pomagać góralom w zachowaniu ich tożsamości
Potrzeba nam środowisk, związków i organizacji społecznych, które jednoczą, skupiają ludzi wokół wspólnych wartości i celów, pomagając ludziom czynić dobro – mówił kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu, gdzie przewodniczył Mszy św. w 100-lecie Związku Podhalan. Hierarcha podkreślał, że „w Polsce mamy dość sporów partyjnych”.
Kołobrzeg: jubileusz „Herbertiady”
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” obchodzi 20. rocznicę istnienia. Podczas uroczystości jubileuszowych Prezydent RP wyróżnił Katarzynę Pechman, pomysłodawczynię i dyrektor artystyczną przeglądu, medalem 100–lecia Odzyskania Niepodległości.
Bp Muskus: chrześcijanin nie musi bać się zmian zachodzących w świecie
Chrześcijanin zjednoczony z Jezusem nie musi się bać świata i zmian, które w nim następują, nie musi ich postrzegać jako zagrożenia – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. z okazji odpustu bł. Wincentego Kadłubka. Uroczystości odbyły się w opactwie cystersów w Jędrzejowie.
Dzień modlitw o pokój na Ukrainie
Księża, klerycy oraz goście z Ukrainy modlili się 24 sierpnia z pielgrzymami w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej o pokój na Ukrainie i pojednanie polsko-ukraińskie oraz wysłuchali koncertu organowego.
Abp Szal: groźnym zjawiskiem jest rezygnacja rodziców z wychowywania własnych dzieci
W coraz bardziej zlaicyzowanym świecie nie jest łatwo przekazywać wiarę młodemu pokoleniu. Jednym z najgroźniejszych zjawisk społecznych jest obecnie wyraźna tendencja rodziców do rezygnacji z wychowywania własnych dzieci – stwierdza abp Adam Szal w liście pasterskim z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. „Wychowanie w wierze uczy, przestrzega, napomina, a przede wszystkim kształtuje postawę szacunku i wrażliwości wobec ludzi” – wskazuje metropolita przemyski. List będzie odczytywany dziś w kościołach archidiecezji przemyskiej.
Miejsce Piastowe: X Podkarpackie Wesele bez Toastu
W Miejscu Piastowym odbyło się w sobotę 24 sierpnia X Podkarpackie Wesele bez Toastu. Centralnym punktem była popołudniowa Msza św., której przewodniczył abp Józef Michalik, a później rozpoczęła się zabawa bezalkoholowa. – Wesele bezalkoholowe jest błogosławionym świadectwem i błogosławioną prowokacją – powiedział w kazaniu emerytowany metropolita przemyski.


