Diecezje
Prymas Polski: wdzięczność przełamuje w nas egoizm
„Wdzięczność, przełamując egoizm, uczy nas tego, abyśmy rozumieli i pojęli, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za tegoroczne plony.
Modlitwa o pokój na granicy trzech państw
Wierni trzech diecezji – opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce – po raz kolejny spotkali się 24 sierpnia na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw. Po raz jedenasty pielgrzymi z sąsiadujących ze sobą diecezji modlili się podczas Mszy w trzech językach – o pokój, jedność, światłość dla samorządowców i Boże błogosławieństwo.
Ponad 8 tysięcy pielgrzymów idzie z Tarnowa na Jasną Górę
Już jutro uczestnicy 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej dotrą na Jasną Górę. Dziś wszystkie grupy cz. A i B, które szły różnymi trasami spotkały się w Trzebniowie, gdzie pątnicy przeżyli nabożeństwo uwielbienia. – Na dziś jest nas ponad osiem tysięcy – mówił ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
Związki partnerskie: czym są faktycznie
Jednym z głównych postulatów środowisk LGBT+ jest wprowadzenie w Polsce „związków partnerskich”. Są one na ogół rozumiane jako prawnie legalizowany związek osób jednej płci. Tymczasem związki partnerskie w wielu krajach obejmują także pary heteroseksualne. Tak ma być i w Polsce, w świetle przygotowanych przez lewicę projektów ustaw. Tworzy się więc instytucję przypominającą rodzinę, cieszącą się jej przywilejami, ale której trwałość nie jest chroniona w żaden sposób, możliwą do rozwiązania na każde życzenie.
Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze
Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. – Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło – wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. – Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.
Bp Balcerek: susze i powodzie są jak biblijne napomnienia
Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.
Bp Dec: czas i miejsce życia na ziemi to nie jest nasz wybór, to dar
– Pan Bóg kieruje całą przyrodą. Człowiek mimo rozwiniętej techniki nie jest panem przyrody. Ostatni wypadek na Giewoncie o tym przypomina – mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej 24 sierpnia przewodniczył Mszy św. z okazji dożynek gminy Marcinowice w Szczepanowie, parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach.
Bp Nitkiewicz do młodych: niech dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwa dalej
Zróbcie wszystko, aby ten dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwał dalej – zachęcał bp Krzysztof Nitkiewicz uczestników wakacyjnych oaz, podczas Dnia Wspólnoty który odbył się 24 sierpnia w Ożarowie.
Myślenice: jubileusz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej
– Jakże bardzo chcielibyśmy aby Matka Najświętsza zechciała pochylić się nad nami i swój matczyny policzek zbliżyć do naszych twarzy. Żeby wróciło cudowne wspomnienie naszego, niekiedy już bardzo odległego dzieciństwa, kiedy nasze matki przytulały się do nas, a myśmy, pełni ufności i poczucia całkowitego bezpieczeństwa, obejmowali je za szyje. Jednakże nie o samo wspomnienie tu chodzi. Tu chodzi przede wszystkim o to, abyśmy na wzór Jezusa – a tak właśnie jest na obrazie Myślenickiej Pani – z ufnością przedstawiali Jej nasze najważniejsze i najświętsze sprawy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 50-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej.
Bp Tyrawa: człowiek zgubił świadomość zależności
– Współczesny człowiek zagubił świadomość pewnej zależności – mówił bp Jan Tyrawa, który w kościele św. Wawrzyńca w Gołańczy przewodniczył Eucharystii z okazji dożynek diecezjalnych, gminnych i powiatowych. Podkreślił, że spotkanie z tymi, którzy pracują na roli, jest najlepszą okazją, by człowiekowi ową zależność przypomnieć. „Kto jak kto, ale rolnik nigdy nie pozwoli sobie na świadomość niezależności” – zaznaczył.


