Diecezje
Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze
Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. – Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło – wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. – Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.
Bp Balcerek: susze i powodzie są jak biblijne napomnienia
Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.
Bp Dec: czas i miejsce życia na ziemi to nie jest nasz wybór, to dar
– Pan Bóg kieruje całą przyrodą. Człowiek mimo rozwiniętej techniki nie jest panem przyrody. Ostatni wypadek na Giewoncie o tym przypomina – mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej 24 sierpnia przewodniczył Mszy św. z okazji dożynek gminy Marcinowice w Szczepanowie, parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach.
Bp Nitkiewicz do młodych: niech dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwa dalej
Zróbcie wszystko, aby ten dialog dwóch serc, Bożego i waszego, trwał dalej – zachęcał bp Krzysztof Nitkiewicz uczestników wakacyjnych oaz, podczas Dnia Wspólnoty który odbył się 24 sierpnia w Ożarowie.
Myślenice: jubileusz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej
– Jakże bardzo chcielibyśmy aby Matka Najświętsza zechciała pochylić się nad nami i swój matczyny policzek zbliżyć do naszych twarzy. Żeby wróciło cudowne wspomnienie naszego, niekiedy już bardzo odległego dzieciństwa, kiedy nasze matki przytulały się do nas, a myśmy, pełni ufności i poczucia całkowitego bezpieczeństwa, obejmowali je za szyje. Jednakże nie o samo wspomnienie tu chodzi. Tu chodzi przede wszystkim o to, abyśmy na wzór Jezusa – a tak właśnie jest na obrazie Myślenickiej Pani – z ufnością przedstawiali Jej nasze najważniejsze i najświętsze sprawy – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 50-lecia koronacji wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej.
Bp Tyrawa: człowiek zgubił świadomość zależności
– Współczesny człowiek zagubił świadomość pewnej zależności – mówił bp Jan Tyrawa, który w kościele św. Wawrzyńca w Gołańczy przewodniczył Eucharystii z okazji dożynek diecezjalnych, gminnych i powiatowych. Podkreślił, że spotkanie z tymi, którzy pracują na roli, jest najlepszą okazją, by człowiekowi ową zależność przypomnieć. „Kto jak kto, ale rolnik nigdy nie pozwoli sobie na świadomość niezależności” – zaznaczył.
Jędrzejów: trwa czterodniowy Odpust Wincentiański
Tłumy pielgrzymów, bogata propozycja duszpasterska i religijna, obecność biskupów z Kielc i Krakowa, finałowy koncert w archiopactwie cysterskim – tak od czwartku do niedzieli wyglądają w Jędrzejowie u cystersów czterodniowe dni wyjątkowego Odpustu Wincentiańskiego.
Toruń: konferencja o prześladowaniach religijno-etnicznych
– Potrzeba wszechstronnej analizy dotyczącej prześladowań religijnych i etnicznych oraz zdecydowanych działań w tym zakresie – stwierdzili uczestnicy konferencji „Nasze milczenie jest naszym wstydem. Prześladowania religijne i etniczne we współczesnym świecie”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na religię lub wyznanie 24 sierpnia zorganizowały ją Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
Poznań: 500 plecaków w akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” dla uczniów z Białorusi
Abp Stanisław Gądecki poświęcił 500 plecaków i przyborów szkolnych dla uczniów z Białorusi, zebranych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dary zostaną przekazane Caritas Diecezji Grodzieńskiej, za pośrednictwem której tornistry trafią do polskich i białoruskich dzieci i młodzieży.
Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie
Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.


