Diecezje
Abp Skworc odwiedził pątniczki w Piekarach Śląskich
Ekologia, praca, umiarkowanie i oszczędności, kwestia ochrony dzieci i młodzieży, jak również sprawa niedziel wolnych od handlu oraz apel o pokój zostały podjęte przez metropolitę katowickiego podczas przemówienia do pątniczek na piekarskim wzgórzu. Arcybiskup przypomniał także, iż „dzisiaj moc Ducha świętego potrzebna jest nam w chrześcijańskim myśleniu i działania w wielu sprawach”.
Bydgoszcz: Msza św. o pomyślność Małych Ojczyzn
Specjalna Eucharystia dedykowana ludziom wsi, sprawowana w intencji „pomyślności mieszkańców Małych Ojczyzn”, zgromadziła 17 sierpnia w murach bydgoskiej katedry rolników, sadowników, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, artystów ludowych i muzykantów. Wspólnie modlono się, ale również radowano wolnym sierpniowym dniem i koncertowano.
Czaplinek: modlitwa za chorych w amfiteatrze
W czaplineckim amfiteatrze odbył się wieczór chwały. Trzecia edycja letniego wydarzenia prowadzonego przez Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid poświęcona była modlitwie za chorych.
Bp Piotrowski do rolników: niech waszej ziemi nie spala wyzysk europejskich i polskich biurokratów
Niech waszej ziemi i pracy, i jej owoców, nie spala wyzysk europejskich i polskich biurokratów, zaplanowana i bezwzględna konkurencja zagraniczna kosztem polskich rolników, zazdrość i pogarda oraz, jak wszyscy wiemy – błoto intryg, które wciąż krążą wokół rolników i ich spraw – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas dożynek rolników ziemi kieleckiej i jurajskiej w Goleniowach k. Szczekocin.
Pewel Wielka : wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Kolbego
Licznie zebrani wierni, z kapłanami dekanatu jeleśniańskiego, z żywieckimi góralami, przedstawicielami Związku Podhalan i członkami Rycerstwa Niepokalanej, uroczyście przywitali 18 sierpnia w parafii w Pewli Wielkiej na Żywiecczyźnie relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Relikwiarz zawierający włosy z brody wniósł do świątyni, która nosi imię męczennika z Auschwitz, o. Arkadiusz Bąk, franciszkanin konwentualny z podoświęcięcimskich Harmęż.
Bp Janiak: św. Roch uczy wrażliwości wobec ludzi
– Św. Roch uczy pięknej wrażliwości, zwłaszcza wobec ludzi chorych – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. ku czci patrona kościoła drewnianego na cmentarzu w Wieruszowie – Podzamczu. Biskup kaliski poświęcił odnowiony ołtarz i figury świętych.
Abp Jędraszewski przekazał relikwie św. Faustyny węgierskiej parafii
– Święta Faustyna zastanawiała się nad Chrystusem, wchodziła w głębię Jego cierpienia, które przyjął dla naszego zbawienia. – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w miejscowości Ruzsa na Węgrzech, gdzie brał udział w uroczystościach umieszczenia relikwii św. Siostry Faustyny. Eucharystię, sprawowaną przy ołtarzu polowym, poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Wspólnoty Żywego Różańca pielgrzymowały do Henrykowa
W Henrykowie odbyła się druga archidiecezjalna pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca w Henrykowie. Udział w pielgrzymce wziął metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Kalisz: bp Janiak odprawił Mszę św. dla rodu Janiaków
Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, w której uczestniczyli członkowie rodu Janiaków. W homilii ks. kan. Eugeniusz Synowiec wskazując na patrona dnia św. Jacka podkreślał, że atrybutami świętego są Najświętszy Sakrament i figura Matki Bożej. – Te atrybuty podpowiadają nam co jest najważniejsze w życiu człowieka, a więc kult Eucharystii i Matki Bożej – mówił kaznodzieja.
Wspólnoty Żywego Różańca pielgrzymowały do Henrykowa
W Henrykowie odbyła się druga archidiecezjalna pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca w Henrykowie. Udział w pielgrzymce wziął metropolita wrocławski abp Józef Kupny.


