Diecezje
Śluby zakonne dwóch zmartwychwstanek
W Kętach, w miejscu, gdzie w 1891 r. bł. Matka Celina Borzęcka otworzyła na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, swe pierwsze śluby zakonne złożyły dwie siostry. Nowicjuszki – s. Magdalena Anna Halczyńska z Sieradza oraz s. Dominika Benedykta Kozieł z Radomia – otrzymały znaki profesji – czarny welon i konstytucje zgromadzenia zawierające jego prawo i duchowość. Zakonnice podczas Mszy św. w kęckim kościele śś. Małgorzaty i Katarzyny ślubowały czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
Lux ex Silesia dla prof. Władysława Nasiłowskiego
Podczas Eucharystii w Uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc ogłosił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”. Został nim prof. Władysław Nasiłowski, nazywany nestorem śląskiej medycyny.
Ks. Łukasz Kachnowicz został suspendowany
Były lubelski duszpasterz akademicki i katolicki publicysta, ks. Łukasz Kachnowicz, został ukarany przez abp. Stanisława Budzika suspensą. Kara jest konsekwencją porzucenia obowiązków kapłańskich oraz wypowiedziami i zachowaniem sprzecznymi z nauczaniem Kościoła.
Nowa Słupia: trwają Dymarki Świętokrzyskie – piknik historyczno-artystyczny
Trwają 53. Dymarki Świętokrzyskie – piknik historyczno-artystyczny poświęcony dziedzictwu metalurgicznemu sprzed tysięcy lat. Zorganizowane zostały w dniach 16 – 18 sierpnia w Centrum Kulturowo-Archeologicznym Nowej Słupi.
Abp Skworc: Wojciech Korfanty jednym z najwybitniejszych synów Śląska
Metropolita Katowicki odprawił uroczystą Mszę św. z okazji przypadającej dziś 80-rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego – wielkiego Ślązaka, który stanął na czele III powstania śląskiego, a później jednego z liderów polskiej chrześcijańskiej demokracji oraz opozycji antypiłsudczykowskiej. Msza św. sprawowana była 17 sierpnia w archikatedrze katowickiej w liturgiczne święto św. Jacka, który także pochodził ze Śląska.
Obdarowani, wdzięczni, odpowiedzialni – 43. Piesza Pielgrzymka Opolska już na Jasnej Górze
Do rozwijania Bożego potencjału i solidnej duchowej mobilizacji zachęcał pielgrzymów z 43. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej bp Andrzej Czaja. Ordynariusz opolski prosił pątników, by byli w swoich wspólnotach „zaczynem piękniejszego życia i lepszego Kościoła”. W Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę wzięło udział ponad 2800 pątników. Także pielgrzymka opolska odnotowała w tym roku wzrost uczestników „rekolekcji w drodze”.
Tarnów: kilka tysięcy pielgrzymów wyruszyło w kierunku Jasnej Góry
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża rozpoczęła się 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Przed pątnikami ponad 200 km i dziewięć dni rekolekcji w drodze.
Abp Jędraszewski: Panno Roztropna, módl się za nami!
– Kiedy dziś pokonywaliśmy drogę od Kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Dziewicy aż po miejsce Jej grobu, nasze drogi łączyły się i wstępowały w ślady Chrystusa i Matki Najświętszej – mówił abp Marek Jędraszewski podczas odpustowej Mszy św. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Eucharystii, poprzedzonej procesją pogrzebu Matki Bożej, przewodniczył arcybiskup Andrzej Dzięga.
Modlitwa w intencji osób małżeństw bezdzietnych
W najbliższą niedzielę, 18 sierpnia, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się Dzień modlitw w intencji małżeństw bezdzietnych, które pragną potomstwa. W czasie głównej Mszy Świętej o godzinie 12.00 będziemy modlić się o dar macierzyństwa i ojcostwa dla nich.
Kielce: młodzi z diecezji kieleckiej pielgrzymują do bł. Karoliny Kózkówny (zapowiedź)
„Karolina – mocna w Duchu” – pod takim hasłem odbędzie się pielgrzymka młodzieży diecezji kieleckiej do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, organizowana 31 sierpnia przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Czystych Serc. Modlitwie młodych będzie przewodniczył bp Marian Florczyk.


