Diecezje
450 lat Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku
Dokładnie dzisiaj mija 450 lat od założenia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, jednego z najstarszych w Polsce. Uczelnia została założona 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego, późniejszego Prymasa Polski. Wśród absolwentów tegoż seminarium był m.in. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który pełnił też funkcję rektora uczelni. Główne obchody jubileuszowe pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce odbędą się we Włocławku 12 października br.
Jaworze/Ustroń/Koniaków: Dzień Wspólnoty na rekolekcjach oazowych
W 13 dniu wakacyjnych rekolekcji oazowych tradycyjnie miały miejsce Dni Wspólnoty. Dla uczestników rekolekcji z archidiecezji katowickiej odbyły się one w Jaworzu, Koniakowie i Ustroniu.
Studzieniczna: modlitwa na wodzie
„Dzisiaj świat gra swoją muzykę i zmusza nas byśmy tańczyli w rytm tej muzyki. Jako ludzie Kościoła winniśmy grać muzykę Ewangelii i tańczyć w rytmie tejże muzyki. Nieśmy Chrystusa w ten dzisiejszy świat, Jego Ewangelię. On zwyciężył i my zwyciężymy”- mówił bp Jerzy Mazur w czasie Mszy św., w uroczystość Wniebowzięcia NM Panny w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej. Bp Mazur wyraził też wsparcie abp. Markowi Jędraszewskiemu. Po Mszy św. w sanktuarium odbyła się wyjątkowa modlitwa różańcowa na wodzie. Wydarzenie zgromadziło ok. trzech tys. pielgrzymów z terenu całej diecezji ełckiej i nie tylko.
Święcenie zwierząt w uroczystość św. Rocha
16 sierpnia biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka z okazji uroczystości ku czci św. Rocha poświęcił w Mikstacie zwierzęta. W 2015 r. mikstackie uroczystości odpustowe ku czci patrona z błogosławieństwem zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Katowice: abp Skworc pobłogosławił tablicę upamiętniającą 100-lecie Powstań Śląskich
Metropolita katowicki pobłogosławił w Gmachu Sejmu Śląskiego tablicę upamiętniającą 100-lecie Powstań Śląskich. Chwilę wcześniej odsłonił ją prezydent RP Andrzej Duda.
Koszalin–Myślibórz: wyruszyła 19. Pielgrzymka Miłosierdzia
Po raz 19. diecezjanie koszalińsko–kołobrzescy wędrują z Koszalina do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Na szlak ruszyło blisko 60 osób, przed którymi do pokonania 220 kilometrów.
Dzisiejsza antykultura żywi się naszym cierpieniem
„Na co dzień jesteśmy świadkami antykultury, która objawia się poprzez tzw. marsze równości, bluźniercze sztuki, profanacje religijne, a zwłaszcza Najświętszego Sakramentu, obrazów Matki Bożej i świętych” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Metropolita częstochowski modlił się m. in. za Częstochowę i jej mieszkańców.
Polska może się rozwijać tylko w oparciu o zasady cywilizacji chrześcijańskiej
O historycznej roli Ruchu Młodej Polski, jako pierwszego środowiska nawiązującego do wartości konserwatywnych i narodowych w łonie polskiej opozycji – mówi w wywiadzie dla KAI Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej. Podkreśla przy tym potrzebę powołania dziś w Polsce nowego ruchu politycznego, kierującego się tymi właśnie ideałami. „Oparty na tych podstawach program chrześcijański i konserwatywny, narodowy i państwowy, jest cały czas w Polsce aktualny” – tłumaczy. Wyjaśnia zarazem motywy powołania komitetu wyborczego „Prawica”.
Apel jasnogórski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Wojska Polskiego
– Miłość żąda ofiary. Mądrość żąda jedności! Maryjo, uproś nam łaskę mądrości i odpowiedzialności, abyśmy jako naród w sprawach zasadniczych stanowili jedno – mówił podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. Ordynariusz Wojskowy przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Do kaplicy na modlitwę przybył premier Mateusz Morawiecki oraz liczne grono generałów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego.
Bp Wolfgang Ipolt: sprawy Królestwa Bożego nie obchodzą wielu współczesnych ludzi
„Sprawy Królestwa Bożego nie obchodzą wielu współczesnych ludzi” – zauważył bp Wolfgang Ipolt, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Tego dnia odbyły się tu dożynki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.


