Diecezje
Tłumy wiernych na odpuście krzeszowskim
W wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej wzięło udział kilka tysięcy wiernych z Dolnego Śląska oraz całej Polski. Głównej sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, homilię wygłosił biskup Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. – To święto ukazuje perspektywę naszego życia. Przeznaczeni jesteśmy do tego, by mieć udział w chwale Zmartwychwstałego Pana. Maryja jest pierwszą z nas, która uczestniczy w tym przedziwnym misterium zjednoczenia człowieka z Bogiem – powiedział bp Kiernikowski we wprowadzeniu do Eucharystii odpustowej.
Bp Solarczyk w Radzyminie: miłość zwycięża lęk i podziały broniąc daru życia
– Miłość zwycięża lęk i podziały broniąc daru życia. Świadectwem tego są bohaterowie roku 1920, którzy spoczywają w tych mogiłach – powiedział bp Marek Solarczyk podczas uroczystości w Radzyminie. Z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przewodniczył on Mszy św. na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i Wojska Polskiego.
Tychy: modlitwa za powstańców w miejscu jednej z bitew I Powstania Śląskiego
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w kościele NSPJ w Tychach – Paprocanach, który został wzniesiony jako wotum dla upamiętnienia powstańców I Powstania Śląskiego.
Kraków: abp Jędraszewski poświęcił dzwon Św. Józef w Bazylice Mariackiej
– Maryja jako pierwsza dostąpiła wszystkich owoców Chrystusowego zmartwychwstania – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych w Bazylice Mariackiej. Mszę św. koncelebrowali m.in.biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń oraz poprzedni proboszcz Bazyliki ks. inf. Bronisław Fidelus. Wiernych przywitał archiprezbiter bazyliki, ks. inf. Dariusz Raś, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Poprosił też metropolitę o poświęcenie nowego dzwonu, „Św. Józef z Nazaretu”, który pierwszy raz zabrzmi w 2020 roku i będzie codziennie w południe wzywał Kraków do modlitwy „Anioł Pański”.
10. rocznica nadania kościołowi w Rudach tytułu Bazyliki Mniejszej
Metropolita katowicki wygłosił homilię w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach, gdzie obchodzono 10. rocznicę nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej. Zwracając się do zebranych tam wiernych przypomniał, że „droga do nieba jest naznaczona modlitwą, pracą, służbą i poświęceniem”.
Koszalin: Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską
Kilka tysięcy pielgrzymów wspięło się 15 sierpnia na Górę Chełmską, by u stóp Matki Bożej królującej z koszalińskiego sanktuarium wziąć udział w dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin.
Suserz: piąta rocznica koronacji obrazu Maryi
W czwartek 15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni licznie przybyli do sanktuarium w Suserzu. Dzisiejszej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który przed laty dokonał tutaj koronacji papieskiej Wizerunku Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus.
Licheń: obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kilkanaście tysięcy wiernych zgromadziły dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył bp Bronisław Dembowski, biskup senior diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, który wygłosił homilię.
Smardzewo: koronacja obrazu Matki Bożej
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia w Smardzewie w diecezji płockiej abp Józef Michalik z Przemyśla dokonał koronacji koroną papieską obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. Aktu tego dokonał w obecności biskupa seniora Romana Marcinkowskiego i biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego: – Przychodzimy do Maryi, aby odnaleźć siebie – powiedział abp Michalik. W uroczystości uczestniczyło ponad 5 tysięcy wiernych.
Abp Wojda: Bóg i silna wiara wielokrotnie ocaliły naszą Ojczyznę
„Dzisiejsze święto to dzień dziękczynienia za ocalenie nie tylko od wrogiej Armii Czerwonej, ale od ideologii ateizmu i życia w wolności bez Boga” – mówił abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Metropolita białostocki przewodniczył modlitwie w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej.


