Diecezje
Kielce: pół tysiąca osób rowerami na Jasną Górę
500 osób – tyle, ile maksymalnie jest to możliwe, zdecydowało się na udział w VII Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która wyjedzie z Kielc 20 sierpnia pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce. Potrwa do piątku 23 sierpnia.
Warszawa: wyruszyła Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła
Bez Boga nie ma jedności wśród ludzi – powiedział bp Romuald Kamiński 16 sierpnia w trakcie Mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Praską Pielgrzymkę Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła. Jest to najstarsza warszawska pielgrzymka wyruszającą na Jasną Górę. Podąża ona na przypadającą 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym roku pątnikom przyświecają słowa „Zwyciężyłaś – Zwyciężaj”.
Jawiszowice: 77. rocznica utworzenia podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz
77. rocznicę przybycia pierwszego transportu 150 więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz upamiętniono w Jawiszowicach k. Oświęcimia. Byli to Żydzi deportowani do KL Auschwitz z Francji. Był to pierwszy przypadek w nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.
Białystok: ruszyła 27. Ekumeniczna pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno
Ponad 400 osób z całej Polski wyruszyło dziś z Białegostoku w 27. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce o Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, który wyruszył wraz z pielgrzymami na pątniczy szlak. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Mocni w Duchu”.
Uroczystości 99. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami
Eucharystią w katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w Płocku kilkudniowe obchody 99. rocznicy obrony miasta w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to także dzień odpustu w bazylice katedralnej: – Maryja, to Nauczycielka naszego postępowania – podkreślił ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz biskupa płockiego Piotra Libery.
W sanktuarium Matki Bożej w Kodniu zakończyły się uroczystości odpustowe
W sanktuarium Matki Bożej w Kodniu zakończyły się uroczystości odpustowe. Były one połączone z obchodami 100-lecia obecności misjonarzy oblatów w Polsce.
Tłumy wiernych na odpuście krzeszowskim
W wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej wzięło udział kilka tysięcy wiernych z Dolnego Śląska oraz całej Polski. Głównej sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, homilię wygłosił biskup Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. – To święto ukazuje perspektywę naszego życia. Przeznaczeni jesteśmy do tego, by mieć udział w chwale Zmartwychwstałego Pana. Maryja jest pierwszą z nas, która uczestniczy w tym przedziwnym misterium zjednoczenia człowieka z Bogiem – powiedział bp Kiernikowski we wprowadzeniu do Eucharystii odpustowej.
Bp Solarczyk w Radzyminie: miłość zwycięża lęk i podziały broniąc daru życia
– Miłość zwycięża lęk i podziały broniąc daru życia. Świadectwem tego są bohaterowie roku 1920, którzy spoczywają w tych mogiłach – powiedział bp Marek Solarczyk podczas uroczystości w Radzyminie. Z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przewodniczył on Mszy św. na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i Wojska Polskiego.
Tychy: modlitwa za powstańców w miejscu jednej z bitew I Powstania Śląskiego
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w kościele NSPJ w Tychach – Paprocanach, który został wzniesiony jako wotum dla upamiętnienia powstańców I Powstania Śląskiego.
Kraków: abp Jędraszewski poświęcił dzwon Św. Józef w Bazylice Mariackiej
– Maryja jako pierwsza dostąpiła wszystkich owoców Chrystusowego zmartwychwstania – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych w Bazylice Mariackiej. Mszę św. koncelebrowali m.in.biskupi Jan Zając i Jan Szkodoń oraz poprzedni proboszcz Bazyliki ks. inf. Bronisław Fidelus. Wiernych przywitał archiprezbiter bazyliki, ks. inf. Dariusz Raś, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Poprosił też metropolitę o poświęcenie nowego dzwonu, „Św. Józef z Nazaretu”, który pierwszy raz zabrzmi w 2020 roku i będzie codziennie w południe wzywał Kraków do modlitwy „Anioł Pański”.


