Diecezje
Bp Kamiński w Ossowie: W 1920 roku Polska obroniła Europę przed bolszewickim totalitaryzmem
Żeby Polska była Polską – musieliśmy ją obronić przed pogardą obcych i własnym zwątpieniem – podkreślił bp Romuald Kamiński 15 sierpnia w Ossowie. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wtedy byliśmy mocni, gdy szanowaliśmy zasady Boże, na których buduje się cywilizację miłości.
Zakończenie 38. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej
„Mocni Bożym Duchem” – pod takim hasłem na Jasną Górę dotarło około 1.300 pątników 38. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Diecezjan płockich przed tron Matki Bożej wprowadził bp Mirosław Milewski. Szczególnym wydarzeniem pielgrzymki był dzień poświęcony modlitwie za księży i biskupów oraz o powołania kapłańskie i zakonne.
Bp Piotrowski: uczmy się od Maryi Wniebowziętej szacunku wobec każdej osoby i wspólnoty
Uczmy się od Maryi Wniebowziętej uważnego słuchania Słowa Bożego, przebaczenia w duchu pokory i szacunku wobec każdej osoby i wspólnoty oraz autentycznego życia w prawdzie i miłości – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Młodzi z Rosji na Szlakach Papieskich Diecezji Ełckiej
Przyjechali do diecezji ełckiej, bo nie mogli jechać na ŚDM do Panamy, więc zrobili rekolekcje w Polsce. Około 100-osobowa grupa młodych ludzi z europejskiej części Rosji i Syberii, wraz 6 księżmi i 4 zakonnicami, od 12 sierpnia przebywa na terenie diecezji ełckiej.
Abp Pawłowski: Chcemy powiedzieć tym, którzy nas prześladują – nawróćcie się!
Dobro jest zawsze większe niż zło, dobra jest więcej na świecie, bo dobro jest drogą miłości, a miłość jest z Boga, bo Bóg jest miłością – powiedział abp Jan Romeo Pawłowski, Delegat ds. Przedstawicielstw Papieskich, 15 sierpnia na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, podczas obchodów 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
Msza św. inaugurująca centralne obchody Święta Wojska Polskiego
– Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli! Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli – apelował biskup polowy Józef Guzdek, który w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył w kościele garnizonowym św. Kazimierza w Katowicach Mszy św. w intencji Ojczyzny inaugurującej obchody święta Wojska Polskiego. Eucharystię koncelebrowali bp William James Muhm, biskup pomocniczy archidiecezji wojskowej USA oraz kapelani Ordynariatu Polowego. 15 sierpnia obchodzimy 99 rocznicę zwycięstwa nad Armią Czerwoną, określanego jako „Cud nad Wisłą”. We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Bydgoszcz: w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wsparcie dla abp. Jędraszewskiego
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny bp Jan Tyrawa odprawił Mszę św. w bydgoskiej katedrze. W kazaniu wyraził zaniepokojenie ofensywą środowisk LGBT+ i wsparł abp. Marka Jędraszewskiego, który od dwóch tygodni jest celem ataków tych środowisk.
Ostrzeszów: siostry nazaretanki złożyły pierwsze śluby zakonne
– Powołanie do życia we wspólnocie zakonnej to naśladowanie samego Chrystusa, który był czysty, ubogi i posłuszny – mówił biskup kaliski Edward Janiak w Ostrzeszowie podczas pierwszej profesji zakonnej sióstr nazaretanek.
Bp Greger w Rychwałdzie: potrzebna jest nam dziś służebna postawa Maryi
„Potrzebna jest nam służebna postawa wobec Bożych planów” – zaznaczył bp Piotr Greger, który modlił się 15 sierpnia w maryjnym sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył polowej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Homilia abp. Wiktora Skworca wygłoszona w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (dokumentacja)
Dziś wyrasta z wczoraj i kształtuje jutro – mówił 14 sierpnia abp Wiktor Skworc w czasie Eucharystii, odprawionej w Mysłowicach. W 100. rocznicę I Powstania Śląskiego metropolita katowicki upamiętnił ofiary rzezi mysłowickiej i przypomniał genezę i sens zrywu Ślązaków, którzy przed wiekiem zapowiedzieli: „Nie będziesz, Niemcze, miał z nas sług”.
Publikujemy tekst homilii metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca:


