Diecezje
Z domu Matki Życia – 308.Warszawska Pielgrzymka Piesza już na Jasnej Górze
Z domu Matki Życia na Jasną Górę dotarła 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Prowadzona przez Paulinów jedna z najstarszych kompanii była w tym roku także przygotowaniem do podniesienia do rangi sanktuarium kościoła św. Ducha, z którego pielgrzymka od 1711r. wyrusza. Świątynia od 30 lat jest ośrodkiem krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli modlitwy w obronie życia, która powstała jako odpowiedź na Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. Modlitwa o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia była jedną z głównych intencji warszawskich pątników.
Kodeń: w deszczu do sanktuarium Matki Bożej
Rzesze pielgrzymów przybywają od rana do sanktuarium maryjnego w Kodniu w diecezji siedleckiej. Pątnicy chcą oddać hołd Maryi z okazji przypadającej jutro uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najważniejszy w ciągu roku odpust przeżywany w oblackim sanktuarium nad Bugiem.
Zakończyła się XXVIII Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę
W ostatnim dniu XXVIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie w Sanktuarium św. Ojca Pio biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. wieńczącej dziesięciodniowy marsz na Jasną Górę. W homilii podkreślał, że udział w pielgrzymce przyniesie owoce. – Obyście byli powodem zachwytu i zdumienia wielu! – zachęcał. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięli udział goście zagraniczni z USA, Litwy, Słowacji, Niemiec i Chorwacji. Wczoraj dołączyli do nich reprezentanci Straży Granicznej.
Lubelscy pątnicy dotarli na Jasną Górę
Jesteście obrazem Kościoła, ludu wędrującego do wspólnego celu. Wędrujemy do Maryi, by w Jej ramionach zobaczyć Jezusa. Ona wskazuje swoją ręką na Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – powiedział abp Stanisław Budzik do uczestników 41. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi w dziewiętnastu grupach przez czternaście dni pokonali prawie 400 kilometrów.
Abp Michalik wspiera abp. Jędraszewskiego
„Ludzie wiary potrzebują zdrowego pokarmu Ewangelii i niekiedy szczególnie jasnego «tak» lub «nie» w pasterskim przepowiadaniu” – napisał arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik w liście do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Bp Piotrowski: rewolucyjna niecierpliwość niszczy to co święte i piękne w religii
Dotychczas budowniczy lepszego świata, zarówno pogańscy, czerwoni, brunatni, zieloni, czy tęczowi, jeszcze nikomu nie dali w pełni obiecywanego szczęścia, ale same dramatyczne dziejowe okropności – mówił wczoraj w homilii na Wałach Jasnogórskich bp Jan Piotrowski dodając, że taka „rewolucyjna niecierpliwość” niszczy wszystko, co święte i piękne w religii.
Bp Milewski do pielgrzymów: jesteście Bożymi atletami
– Można was porównać do zawodników sportowych. Jesteście Bożymi atletami – zwrócił się bp Mirosław Milewski do pielgrzymów idących w 38. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, pod hasłem „Mocni Bożym Duchem”. 13 sierpnia wieczorem razem z nimi modlił się podczas Apelu Jasnogórskiego. Do Czarnej Madonny wędruje ponad 1.300 osób z tej diecezji.
Koronacja obrazu Matki Bożej w Smardzewie
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia w Smardzewie w diecezji płockiej odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej. Aktu tego dokona abp Józef Michalik, były wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w obecności biskupa seniora Romana Marcinkowskiego i biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego: – Koronacja będzie przejawem czci dla Maryi i Dzieciątka Jezus – powiedział ks. kan. Henryk Tadeusz Dymek, gospodarz uroczystości.
Bp Dec: Maryja chce być naśladowana w posłuszeństwie Bogu
– Nieustannie mamy być zapatrzeni w naszą Matkę, na którą zawsze możemy liczyć i która nie tylko chce, by ją obsypywać prośbami; Maryja tego nie unika, ale przypomina nam, że chce być naśladowana w posłuszeństwie Bogu, bo Maryja zdobyła świętość przez posłuszeństwo – mówił bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki 13 sierpnia przewodniczył wieczornej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.
Caritas pomoże poszkodowanym przez ostatnie wichury
Caritas Diecezji Tarnowskiej pomoże mieszkańcom wsi Jodłówka – Wałki. Kilka dni temu nad miejscowością przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła i zerwała dachy na kilkunastu budynkach. Poszkodowani mogą składać wnioski do diecezjalnej Caritas. – Będą one bardzo szybko rozpatrzone – deklaruje dyrektor ks. Zbigniew Pietruszka.


