Diecezje
Spłonęła firma, Caritas pomoże
Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej wesprze pracowników spalonej firmy Opak ze Szczecinka. „Otoczymy opieką osoby, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Pomoc otrzymają rodziny z dziećmi, chorzy, seniorzy, wszyscy, którzy nie poradzą sobie z trudną sytuacją” – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji. Pożar w firmie Opak wybuchł 12 sierpnia. Ogień strawił pomieszczenia biurowe, hale produkcyjne […]
Jasna Góra: 38. Piesza Pielgrzymka Kielecka dotarła do celu
Wieczorna Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego zakończyła 38. Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę, z udziałem ok. 2 tysięcy pielgrzymów. Pątnicy w 13 grupach przeszli z Wiślicy do Częstochowy 200 kilometrów. Modlitwą towarzyszyła im 14. grupa duchowa.
Centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie.
Wspierający LGBT Ks. Łukasz Kachnowicz będzie suspendowany
Abp Stanisław Budzik podjął wobec ks. Kachnowicza kroki prawne, przede wszystkim upomnienie kanoniczne, wzywające do pokuty i wyznaczające czas na powrót do diecezji. Następnym krokiem będzie nałożenie kary suspensy – poinformował na swoim twitterze ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. Znany lubelski duszpasterz kilka tygodni temu poinformował o swoim odejściu z kapłaństwa.
Po 237 latach benedyktynki z Jarosławia wybrały nową przeoryszę
W Klasztorze Sióstr Benedyktynek miało miejsce historyczne wydarzenie – po 237 latach od kasaty klasztoru przez władze austriackie Wspólnota Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu dokonała wyboru nowej Przeoryszy Przeoratu Konwentualnego.
Święta Lipka: trwa szczyt pielgrzymkowy w Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan
W sierpniu obchodzony jest jeden z dwóch dorocznych odpustów w sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce. W tym czasie przybywają tam pielgrzymi i turyści z całej Polski. W ciągu roku świętolipskie sanktuarium odwiedza nawet milion osób.
Na Jasną Górę dotarło ponad 6 tys. pielgrzymów z diecezji radomskiej
Ponad 6 tys. osób uczestniczyło w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Zanim pątnicy dotarli do celu swojej wędrówki, wzięli udział w nabożeństwie pokutnym na Przeprośnej Górce, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio. Miejsce to określane jest jako polskie San Giovanni Rotondo.
Katowice: zakończył się kurs języka migowego dla duszpasterzy
Z ośmiu polskich diecezji przybyli do Katowic duchowni, którzy uczestniczyli w letnim kursie języka migowego dla duszpasterzy oraz osób zaangażowanych w duszpasterstwo niesłyszących. Mszy św. na zakończenie kursu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Życzył kursantom, by byli „świadkami Jezusa, Jego gestów oraz Jego słów w swojej codziennej posłudze”.
Tarnów: nabór na Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II
Czy świętość i biznes potrzebują się wzajemnie? Czy bierność społeczna jest grzechem? M.in. na takie pytania znajdują odpowiedź słuchacze Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. W diecezji tarnowskiej trwa rekrutacja na kolejne bezpłatne zajęcia.
Wniebowzięcie NMP i 100 rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej
Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia na Jasnej Górze będzie czasem dziękczynienia za stulecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Sumę odpustową o godz. 11.00 z udziałem przede wszystkim tysięcy pieszych pielgrzymów celebrować ma abp Jan Pawłowski, delegat Ojca Świętego Franciszka ds. przedstawicielstw papieskich. Pierwszy nuncjusz apostolski w wolnej Polsce, abp Achilles Ratti późniejszy papież Pius XI, swoją misję rozpoczął od pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej.


