Diecezje
Kołobrzeg: XX edycja Herbertiady
W tym roku w podwójnym – sierpniowym i wrześniowym wydaniu – znani artyści, jak i debiutanci, zaprezentują dorobek Księcia Poetów, Zbigniewa Herberta. „Herbertiada” to jedyne takie cykliczne i interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne w Polsce.
Święty Krzyż: tygodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego
„Patrząc na krzyż – uczymy się miłości” – pod takim hasłem odbywać się będzie tygodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w dniach 8–15 września na Świętym Krzyżu. Poprzedzi go dzień wcześniej Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych.
Kielce: dwudniowe obchody Święta Wojska Polskiego
14 i 15 sierpnia – w parafii katedralnej i garnizonowej oraz w przestrzeni miejskiej, zaplanowano obchody Święta Wojska Polskiego, które zostało ustanowione ustawą Sejmu w 1992 roku.
Już w środę 14 sierpnia parafia garnizonowa oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej zapraszają uczczenia święta.
Wolontariusze SSG na misjach w Gruzji
Wzięli ze sobą zabawki, prezenty i dużo pomysłów. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej (SSG) w Lublinie ruszyli dziś (13.08.) z następną misją do Gruzji. W Nikozi, Ianeti i Shavshvebi zorganizują kolonie dla małych uchodźców.
Klasztory w Powstaniu: Samarytanki z Pruszkowa – ostatni etap
Opisując rolę Kościoła w czasie Powstania Warszawskiego historycy najczęściej koncentrują uwagę na kapelanach wojskowych. Tymczasem wszystkie klasztory w stolicy włączyły się w pomoc walczącym oraz ludności cywilnej. Zakonnice gotowały posiłki, opatrywały rannych, dodawały otuchy, modliły się. Po upadku Powstania siostry z klasztorów na linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki zaopiekowały się wypędzonymi mieszkańcami stolicy.
Bp Kawa: brońmy swoich wartości
Jako obywatele swego państwa, jako katolicy, jako ludzie wierzący, możemy bronić swoich wartości – podkreślił bp Edward Kawa, który w poniedziałek wieczorem przewodniczył Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Lwowski biskup pomocniczy zaznaczył również, że pielgrzymowanie nie jest tylko przyzwyczajeniem i tradycją.
Trwają zgłoszenia filmów na festiwal „Kino z duszą”
Trwają zgłoszenia filmów do konkursu głównego 7. Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Projekcje festiwalowe odbędą się od 22 do 26 października 2019 roku w stołecznej „Kinotece”.
Opole: modlitwa w 2. rocznicę zaginięcia ks. Krzysztofa Grzywocza (zapowiedź)
Eucharystia w intencji ks. Krzysztofa Grzywocza oraz promocja nowej książki zawierającej wybór jego myśli odbędą się 17 sierpnia br. w Opolu, w 2. rocznicę zaginięcia kapłana w Alpach Lepontyńskich.
Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej
– To wydarzenie, które uchroniło naszą Ojczyznę i Europę, ba, myślę, że po części świat przed
inwazją bolszewizmu. Godne jest, aby nie tylko uczcić i podziękować Panu Bogu za wielką łaskę, ale także przeżywając te uroczystości, wyprowadzić jakieś wnioski na przyszłość – mówi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
Tysiące pieszych pielgrzymów dotarło już na Jasną Górę
Świadczyli dumnie, że są Polakami, śpiewem i strojem pokazywali narodową kulturę, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za chorych, o rozwój męskich wspólnot w Kościele i za polską oświatę. Na Jasną Górę przybyły dziś kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Dotarło siedem dużych kompanii.


