Diecezje
Szczecin: pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę
Prawie 200 osób jest już na szlaku Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Największa grupa wyruszyła w poniedziałek po Mszy św. z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Liturgii przewodniczył bp Henryk Wejman.
Bp Sawczuk: św. Anna wskazuje drogę by rodzina była Bogiem silna
Święta Anna, patronka rodzin wskazuje właściwą drogę, jaką powinni podążać małżonkowie, aby ich rodzina była Bogiem silna, twardo stała na straży wartości chrześcijańskich i przekazywała je kolejnym pokoleniom – powiedział bp Piotr Sawczuk w niedzielę 28 lipca, na dziesiątej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej do sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.
Sandomierz: uczczono 75. rocznicę akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem
Przyznanie pośmiertnie przez prezydenta RP wysokich odznaczeń państwowych dwóm żołnierzom AK z obwodu sandomierskiego, uroczyste Msze św. oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych złożyły się na uczczenie 75. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Uroczystości odbyły się w miniony weekend w Sandomierzu i Pielaszowie.
Gostynin: słynny odpust na św. Jakuba w zabytkowej kaplicy
Msza św. odpustowa była dziś sprawowana w zabytkowej kaplicy pw. św. Jakuba, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Gostyninie w diecezji płockiej. Apostoła i męczennika czci się w tym mieście od XII wieku: – Apostoł Jakub uczy nas, jak być gotowym do dawania świadectwa – powiedział ks. dr Łukasz Zdunkiewicz, wicedyrektor centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku.
Bp Libera: zawierzmy Matce losy naszej diecezji i ojczyzny
O tym, aby zbliżająca się koronacja koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Smardzewskiej w diecezji płockiej, była okazją do zawierzenia Matce losów diecezji i ojczyny, napisał bp Piotr Libera do księży i diecezjan. Swoją zachętę do udziału w uroczystości przesłał z klasztoru kamedulskiego w Krakowie, gdzie obecnie przebywa.
Bp Lityński: Wszyscy jesteśmy powołani do ustawienia życia według Modlitwy Pańskiej
„Wszyscy jesteśmy powołani do ustawienia życia według Modlitwy Pańskiej” – powiedział bp Tadeusz Lityńskich osób wypoczywających nad jeziorem w miejscowości Długie k. Strzelec Krajeńskich. To właśnie tutaj ośrodek wypoczynkowy prowadzi Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa Wlkp.
Debata „Między Polską naszych marzeń a Polską, która jest”
Z okazji 40-lecia powstania Ruchu Młodej Polski odbędzie się 30 lipca w Warszawie debata: „Między Polską naszych marzeń a Polską, która jest”. Prelegentami będą Aleksander Hall, Marek Jurek, Kazimierz Michał Ujazdowski i Marian Piłka. Powstały w 1979 r. RMP był istotnym ideowym środowiskiem opozycji antykomunistycznej, nawiązującym do korzeni myśli konserwatywnej,narodowej i chrześcijańskiej, wysuwającym jako dalekosiężny cel kwestię odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tajemnice wizerunku Matki Bożej Myślenickiej
Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski mówił o niezwykłym umiłowaniu przez naród Matki Bożej, które wyraża się w niezliczonej ilości sanktuariów maryjnych. Jednym z takich miejsc na mapie Archidiecezji Krakowskiej jest Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, które w tym roku przeżywa 50. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Jaka jest historia obrazu Matki Boskiej Myślenickiej? Jakie tajemnice kryje ten niezwykły wizerunek, do którego od wieków przybywają pielgrzymi? I co wspólnego ma z obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej?
Pielgrzymka rzeką Wisłą do św. Barbary
Około 80 wodniaków na motorówkach, pontonach i tzw. pychówkach wzięło udział w drugiej pielgrzymce rzecznej po Wiśle. Wyruszono ze Wzgórza Czerwińskiego w Czerwińsku na Wzgórze Tumskie w Płocku: – Popłynęliśmy, aby pokłonić się św. Barbarze, patronce wodniaków – powiedział ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii w Czerwińsku.
Zakończenie peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej
W diecezji bydgoskiej zakończyła się peregrynacja relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek i pracowników służby zdrowia. – W człowieku cierpiącym dostrzegała samego Chrystusa. Dla środowiska pielęgniarskiego była jego sumieniem, zaś dla chorych – świadkiem i narzędziem Bożego miłosierdzia – mówił w kościele Świętej Trójcy w Bydgoszczy ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, proboszcz i wikariusz generalny diecezji bydgoskiej.


