Diecezje
„Rozkręć wiarę” – ewangelizacyjna wyprawa rowerowa dotarła do Medjugorie
Rowerzyści, którzy 21 czerwca wyruszyli w Żywcu na pielgrzymkę w ramach wyprawy rowerowej „Rozkręć wiarę”, dojechali w niedzielę 7 lipca na swych jednośladach do sanktuarium maryjnego w Medjugorje. Po pokonaniu trasy liczącej 2300 km kilkunastu uczestników wyprawy dotarło do jednego z dwóch zaplanowanych w tym roku celów. Rowerzyści chcą w te wakacje oprócz Bałkanów odwiedzić także islandzkie sanktuarium maryjne Mariulind.
Święty Krzyż: blisko tysiąc osób na pielgrzymce małżeństw i rodzin
Blisko tysiąc pielgrzymów wzięło udział w pielgrzymce małżeństw i rodzin oraz Wspólnot Krwi Chrystusa z diecezji sandomierskiej, która odbyła się 7 lipca na Świętym Krzyżu. Od 12 lat w świętokrzyskim sanktuarium przeżywany był odpust ku czci Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa.
Rygałówka: 100-lecie Parafii pw. Przemienienia Pańskiego
W niedzielę 7 lipca Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Rygałówce świętowała Jubileusz 100-lecia swego istnienia. Uroczystościom przewodniczył bp Jerzy Mazur. Zgromadzeni w kościele parafialnym kapłani, parafianie, goście, samorządowcy, służby mundurowe modlili się o potrzebne łaski dla parafii z racji Jubileuszu.
Prymas Polski: Kościół nie jest twierdzą
Nie możemy zamykać się w sobie. Kościół to nie twierdza, w której można schronić się przed tym złym światem. Jezus nie zatrzymuje przecież swych uczniów za zamkniętymi drzwiami Wieczernika, ale posyła ich w świat” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak w niedzielę w parafii w Dąbrowie k. Mogilna.
Jasna Góra: XXV Światowy Zjazd Kresowian
Kresy to nasza wspólna polska sprawa – przypominają na Jasnej Górze uczestnicy XXV Światowego Zjazdu i pielgrzymki Kresowian. Spotkanie zawsze jest okazją do przypomnienia o wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej i mieszkających tam Polakach, kulturze i historii, o wypędzonych i pomordowanych, o tych, którzy wciąż nie są godnie pochowani. – Prawdę o Kresach ma obowiązek głosić każdy […]
Potrójny jubileusz abp. Jana Martyniaka
W greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu odprawiona została Msza św. dziękczynna z okazji potrójnego jubileuszu abp. Jana Martyniaka: 80. urodzin, 55-lecia kapłaństwa i 30-lecia biskupstwa. Emerytowany metropolita przemyski był pierwszym po II wojnie światowej biskupem greckokatolickim w Polsce i włożył ogromny wkład w odnowienie struktur tego Kościoła w naszym kraju. Cerkiew greckokatolicka uznaje prymat Ojca Świętego i pozostaje w jedności ze Stolicą Apostolską.
Abp Jan Martyniak: wszyscy jesteśmy wybrani
U mnie nie ma podziału na ludzi lepszych i gorszych, wybranych i niewybranych. Wszyscy jesteśmy wybrani – mówi w wywiadzie udzielonym KAI abp senior Jan Martyniak. Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego 7 lipca w soborze greckokatolickim w Przemyślu świętuje trzy jubileusze: 80. urodziny, 55-lecie kapłaństwa i 30-lecie biskupstwa.
Bielsko-Biała: tradycyjny odpust z błogosławieństwem małych dzieci i matek oczekujących potomstwa
Do czerpania z daru nawiedzenia Maryi, jakim jest zerwanie z grzechami nieczystości, zgorszenia i oziębłości, zachęcił ks. dr Robert Samsel, który 7 lipca przewodniczył uroczystościom w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Tradycyjnemu hałcnowskiemu odpustowi z okazji święta Nawiedzenia NMP towarzyszyło błogosławieństwo małych dzieci i matek oczekujących potomstwa. Wierni dziękowali także za wyniesienie bielskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej, w trzecią rocznicę ogłoszenia i dokonania tego aktu.
Abp Skworc: niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli
W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny. Modlił się m.in. o pokój i ład społeczny. We mszy św. wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki oraz inni politycy obecni w Katowicach. – Niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli – mówił abp Skworc.
Sandomierz: duże zainteresowanie Jarmarkiem Jagiellońskim
Dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów z całej Polski cieszy się trwający od wczoraj w Sandomierzu Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski ‘2019. Główną atrakcją pierwszego dnia była historyczna inscenizacja wjazdu królowej Jadwigi z dworem i rycerzami do nadwiślańskiego grodu.


