Diecezje
Prymas na jubileuszu ślubów zakonnych o sile prostych gestów miłości
„Różne są formy naszej gotowości oddania życia za bliźnich. Niewątpliwie najbardziej zachwyca i przekonuje ten najprostszy, codzienny, złożony z prostych i czytelnych gestów miłości, zdolny kochać drugiego takim, jakim on jest, z jego ograniczeniami i niedoskonałościami” – mówił abp Wojciech Polak podczas jubileuszu elżbietanki s. Michaliny Trzeciak.
Życzenia przewodniczącego Episkopatu z okazji jubileuszu bp. Ignacego Deca
Czas jubileuszu to doskonała sposobność, aby wyrazić wdzięczność za minione lata, wypełnione wytrwałą i tytaniczną pracą dla Królestwa Bożego – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do bp. Ignacego Deca. Biskup świdnicki obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich (21 czerwca), 15-lecie sakry biskupiej (25 marca) oraz 75. rocznicę urodzin (27 lipca). W tym roku minęło też 15 lat od powstania diecezji świdnickiej, w której od początku posługuje.
Bp Śmigiel: każde powołanie to wielki dar dla Kościoła
Nikt nie przyjmuje kapłaństwa tylko dla siebie. To sakrament wspólnotowy, społeczny. Przyjmujemy kapłaństwo dla innych, by pięknie żyć i innych prowadzić do zbawienia – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas święceń prezbiteratu w katedrze Świętych Janów w Toruniu.
Diecezja włocławska: jutro modlitwy ekspiacyjne za akty profanacji w Polsce
„W niedzielę 23 czerwca, przebłagajmy publicznie Boga za popełnione bluźnierstwa, śpiewając z wiarą i gorliwością we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji, po każdej Mszy św., słowa suplikacji ‘Święty Boże, Święty Mocny…’” – zaapelował do diecezjan biskup włocławski Wiesław Mering. Modlitwa przebłagalna zostanie odprawiona we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji włocławskiej.
Kokotek: organizatorzy Festiwalu Życia zapoznali się z zasadami prewencji młodzieży
Organizatorzy zbliżającego się II Festiwalu Życia w Kokotku, organizowanego przez Misjonarzy Oblatów, wzięli udział w szkoleniu z zasad ochrony przed wykorzystaniem seksualnym młodzieży. Przed samą imprezą szkolenie obejmie także wolontariuszy. Ma powstać ponadto kodeks dobrych praktyk dotyczący właściwego budowania relacji między młodzieżą a dorosłymi, w tym duszpasterzami.
Rocznica święceń kapłańskich kard. Dziwisza, bp. Zająca i bp. Rakoczego
Ostatni etap naszego życia i pracy kapłańskiej przeżywamy w blaskach świętości Jana Pawła II – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. w przeddzień 56. rocznicy święceń kapłańskich. Przyjął je z rąk bp. Karola Wojtyły 23 czerwca 1963 r.
Rozpoczęły się Dni Historii Płocka
Zwiedzanie bazyliki katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, spektakl o świętych i koncerty muzyki dawnej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego, znajdą się w programie tegorocznych Dni Historii Płocka (22-23 czerwca). Wiele imprez zaplanowano na Wzgórzu Tumskim wokół zabytkowego Opactwa Pobenedyktyńskiego – historycznego centrum Płocka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Krotoszyn: kościół św. Jana Chrzciciela otrzyma tytuł Bazyliki Mniejszej
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie otrzymuje tytuł Bazyliki Mniejszej. Uroczyste ogłoszenie decyzji papieża Franciszka odbędzie się w niedzielę 23 czerwca podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Diecezja siedlecka ma ośmiu nowych kapłanów
„Poprzez świecenia prezbiteriatu zostajecie włączeni w pasterską posługę Chrystusa” – mówił w katedrze siedleckiej bp Kazimierz Gurda. Hierarcha udzielił 22 czerwca ośmiu diakonom diecezji siedleckiej, święceń kapłańskich.
Kraków: pielgrzymka motocyklistów śladami św. Pawła
Z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Koryntu wyruszyła pielgrzymka motocyklistów „Iskra Miłosierdzia”. W trasę wyjechało ok. 400 maszyn. Metę 10-dniowej pielgrzymki motocyklistów zaplanowano na 30 czerwca w Koryncie.


